#ArmiaWFormie. Kolejny Dzień Sportu w Wojsku Polskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
#ArmiaWFormie. Kolejny Dzień Sportu w Wojsku Polskim
Każdy polski żołnierz, niezależnie od rangi, raz w roku ma obowiązek zaliczyć egzamin z wychowania fizycznegoFoto: Forum/Jacek Szydłowski

Zawód żołnierza wymaga doskonałej formy fizycznej, zarówno od kadeta, oficera, jak i od generała. W ubiegłym roku 27 kwietnia został ogłoszony Dniem Sportu w polskiej armii. Z tej okazji w całym kraju odbywają się imprezy sportowe, w tym m.in. "Wojskowy bieg po sprawność" oraz poprzedzony pokazem spadochroniarzy towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Sił Zbrojnych RP i policji. Wszystko to pod hasłem #ArmiaWFormie. 

Egzamin z wychowania fizycznego – żołnierski obowiązek

Wysoka sprawność fizyczna żołnierzy jest wyznacznikiem jakości współczesnej armii. Dlatego każdy polski żołnierz, niezależnie od rangi, raz w roku ma obowiązek zaliczyć egzamin z wychowania fizycznego. I nie jest to bynajmniej egzamin teoretyczny.

– Utrzymywanie właściwego poziomu kultury fizycznej jest obowiązkiem każdego żołnierza i przygotowuje do działań na polu walki. Co roku każdy żołnierz ma obowiązek zaliczyć sprawdzian z wychowania fizycznego. Tu nie ma wyjątków – każdy oficer i generał musi zaliczyć taki sprawdzian – podkreślił ppłk Tomasz Basarab.

Najczęściej czytane

27 kwietnia pod hasłem #ArmiaWFormie

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 12 lipca 2021 roku - 27 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Sportu w Wojsku Polskim. Z tej okazji w całej Polsce pod hasłem #ArmiaWFormie organizowane są wydarzenia sportowe, którym towarzyszą m.in. popisy spadochroniarzy czy pokazy sprzętu wojskowego. Nasz reporter Michał Kowarski przyglądał się obchodom wojskowego Dnia Sportu w Warszawskim Centrum Sportu Młodzieżowego "Agrykola", w niedalekim sąsiedztwie Trójki, bo przy ul. Myśliwieckiej 9.

O godz. 11.00 na Agrykoli wystartował "Wojskowy bieg po sprawność". – Uczestnikami tego biegu na dystansie trzech kilometrów są żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz uczniowie klas mundurowych – poinformował podpułkownik. – Mam nadzieję, że ten bieg, tak jak Bieg Niepodległości, stanie się wydarzeniem cyklicznym – stwierdził płk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP.


Kolejną imprezą odbywającą się pod hasłem #ArmiaWFormie był mecz, w którym zmierzyli się reprezentacja Wojska Polskiego i reprezentacja Komendy Głównej Policji.

– Gramy w piłkę nie tylko w celu rekreacji. Na tych meczach integrujemy się, a przede wszystkim dbamy o nasz rozwój fizyczny – mówił przed meczem płk Mirosław Bembnowicz. – Oczywiście liczymy na dobrą zabawę, ale jesteśmy zmotywowani, żeby ten mecz wygrać – dodał kapitan reprezentacji Komendy Głównej Policji sierżant sztabowy Łukasz Matyszkiewicz.


Posłuchaj

3:22
27 kwietnia to Dzień Sportu w Wojsku Polskim. Imprezy sportowe z udziałem żołnierzy w całym kraju (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zostań Żołnierzem - CWZS/Wojsko Polskie

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 17.20

kr

Polecane