Parawaning – polska wakacyjna tradycja. Dlaczego odgradzamy się na plaży?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Parawaning – polska wakacyjna tradycja. Dlaczego odgradzamy się na plaży?
Zjawisko parawaningu jest obiektem badańFoto: Shutterstock.com/photowrzesien

Od kilku lat ciężko wyobrazić sobie polską plażę bez morza kolorowych parawanów. Parawaning, bo taką nazwę zyskało to zjawisko, stał się wakacyjną tradycją wielu Polaków. Po co się właściwie odgradzamy w czasie wylegiwania się na słońcu? Fenomen nadmorskiego parawaningu badał reporter Trójki Aleksander Ziemiańczyk.

Parawaning, czyli jak izolować się na wakacjach

Początek wakacji przywiódł nad Bałtyk tłumy turystów, a wraz z nimi parawany – specyficzne konstrukcje z kolorowych kawałków materiału połączonych drewnianymi palikami, dzięki którym skutecznie można odgrodzić się od innych plażowiczów, a przy tym zagarnąć dla siebie mniejszy lub większy kawałek terenu.

Zjawisko parawaningu nowe nie jest, od lat jest przedmiotem badań. Już w 2015 roku mówił o nim językoznawca, prof. Mirosław Skarżyński. – Parawaning znaczy tutaj nie samo stawianie parawanów, ale cały sposób plażowania polegający na oddzieleniu się od innych. W miastach mamy bloki oddzielone płotami, a gdy jedziemy na plażę, urządzamy sobie to samo w miniskali – wyjaśnił.

Czytaj także:

Zazdrość, poszukiwanie poczucia bezpieczeństwa czy "znaczenie terenu"?

Z każdym rokiem parawaning przybiera na sile i powinno to stanowić pretekst do naprawdę poważnych badań – stwierdza psycholog, psychoterapeuta i adiunkt Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego dr Joanna Pracka.

– Może być to myślenie w rodzaju: "ktoś postawił sobie parawan, to ja nie będę gorszy i zajmę sobie niezłe miejsce blisko samego morza". Być może to jest poszukiwanie iluzorycznego poczucia bezpieczeństwa – nikt nie wejdzie na teren tej osoby, nikt jej nie zaatakuje i nie zrobi niechcianego zdjęcia – mówi badaczka. – Żyjemy w czasach dużego falowania nastrojów społecznych, gdzie poziom agresji społecznej, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, bywa wysoki. Może to jest zwierzęcy, wręcz animalistyczny instynkt, jak znaczenie terenu? – zastanawia się.

Posłuchaj

3:14
Fenomen nadmorskiego parawaningu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mirosław Pieślak: Projekt “Plaża”/Białostocki Ośrodek Kultury

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 7.49

kr

Polecane