Polacy szóstym najuczciwszym narodem na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy szóstym najuczciwszym narodem na świecie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jozef Sowa

Z badań opublikowanych przez amerykańskie pismo "Science" wynika, że jesteśmy jednym z najuczciwszych narodów na świecie. Na solidnym, szóstym miejscu plasujemy się tuż za Skandynawami.

Posłuchaj

Polacy wśród najuczciwszych narodów! (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Taki stan rzeczy nie dziwi socjologa Michała Łuczewskiego. – Często mówi się o tym, że ludzie mają do siebie mało zaufania, ale jak pójdzie się na polską wieś, będzie pukało się od drzwi do drzwi i powie, że nie ma się dachu nad głową, to się znajdzie takie miejsce – mówi.

– W Polsce jest taki przymus moralny. Ludzie po prostu zwracają te portfele, bo wiedzą, że tak trzeba – dodaje Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".

Głównie z racji na położenie na wschodzie, a co za tym idzie, przekonanie o niskim prestiżu, Polska nigdy nie uchodziła za raj uczciwości. Niekiedy okazuje się, że nie jest to zdanie jedynie ludzi z innych krajów, ale także naszych rodaków, którzy po zgubieniu portfela, zrezygnowani nawet nie zgłaszają tego odpowiednim służbom.

– Niewiele osób zwraca się z pytaniem, czy ktoś odnalazł ich własność, natomiast często zdarzają się przypadki, gdzie przychodzą znalazcy i mówią, że znaleźli portfel z dokumentami, z pieniędzmi i po prostu chcieliby je uczciwie zwrócić właścicielowi – twierdzi Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji.

Gdzie zanieść znaleziony portfel lub saszetkę? Z czego wynika mit nieuczciwego Polaka? Dowiecie się o tym Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski 
Autorka materiału: Justyna Grabarz
Goście: Michał Łuczewski (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego), Michał Plociński (Rzeczpospolita), Robert Szumiata (Komenda Stołeczna Policji)
Data emisji: 25.06.2019
Godzina emisji: 6:22

kr/kw

Polecane