Trójka|Trójkowy komentarz dnia
Kiedy Berlin otrzyma notę dyplomatyczną ws. reparacji? Zapowiedź wiceszefa MSZ
2022-09-07, 19:09 | aktualizacja 2022-09-07, 22:09
– Nota jest w tej chwili przygotowywana, mamy zaplanowane pewne etapy. Pierwszym etapem było przygotowanie raportu nt. strat wojennych – powiedział w "Trójkowy komentarzu dnia" wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył natomiast, że Polska chce jak najszybciej skierować do Niemiec notę dyplomatyczną ws. reparacji.
– Nota jest w tej chwili przygotowywana, mamy zaplanowane pewne etapy. Pierwszym etapem było przygotowanie raportu nt. strat wojennych – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. – Jestem przekonany, że to jest kwestia tego roku – dodał, pytany o termin złożenia noty w Berlinie.
Komentując stanowisko strony niemieckiej ws. reparacji, gość Trójki zauważył, że Berlin zrezygnował z podnoszenia dość kompromitującego argumentu o rzekomym zrzeczeniu się roszczeń w 1953 r. przez prezydium Rady Ministrów Bolesława Bieruta. Jak wskazał, "ten dokument jest pod wieloma względami wadliwy prawnie".
– Wiele wskazuje na to, że został sfabrykowany, że nie było faktycznego posiedzenia Rady Ministrów, nie ma nigdzie śladu po takim posiedzeniu, przyjętej uchwale – wyjaśnił. - Pierwotny komunikat niemiecki się odwoływał do tego dokumentu, mówiąc, że ten dokument stanowi fundament porządku europejskiego. To było kompromitujące, wprawiające w konfuzję – dodał wiceminister.
Jak zauważył, teraz kanclerz Scholz mówi już co innego i odwołuje się do traktatu 2+4.
– Ten argument też jest nietrafiony, ponieważ traktat 2+4 nie zajmował się w ogóle kwestiami reparacyjnymi. Poza tym Polska nie była stroną tego traktatu – przypomniał Szynkowski vel Sęk. – Trudno, żeby państwo, które nie podpisuje się pod umową jednocześnie było obciążone skutkami tej umowy – stwierdził.
Polityk ocenił, że opublikowany 1 września raport jest otwarciem dialogu, a dokument bardzo dobrze udowadnia tezę, że odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec w żaden sposób nie wygasła.
– Tego tematu nie da się przemilczeć, nie da się go odsunąć, tylko trzeba go podjąć – podsumował.
Posłuchaj
- Reparacje wojenne. Premier Morawiecki mówi o silnych argumentach Polski
- Mularczyk: w sprawie reparacji od Niemiec uruchomimy działania dyplomatyczne na wielu poziomach
***
Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ)
Data emisji: 7.09.2022
Godzina emisji: 18.10
fc/pr