Reparacje wojenne dla Polski. Tomasz Trela: zbrodnie II wojny światowej nie zostały finansowo rozliczone

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reparacje wojenne dla Polski. Tomasz Trela: zbrodnie II wojny światowej nie zostały finansowo rozliczone
Tomasz Trela powiedział, że Niemcy nie zapłaciły za swoje zbrodnie, ale działania polskiego rządu są skazane na niepowodzenieFoto: Shutterstock/Everett Collection

- Dlaczego nie możemy raz stanąć ponad podziałami i zacząć rozmawiać o tym na serio? Mam wrażenie, że ci, którzy to zaproponowali, nie chcą na serio o tym rozmawiać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Trela z Lewicy. Odniósł się tym samym do starań rządu o reparacje wojenne od Niemiec.

W zaprezentowanym 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie raporcie straty wyrządzone Polsce przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej oszacowano na równowartość ponad 1,3 biliona dolarów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zabiegi mające na celu uzyskanie od Niemiec reparacji wojennych.

Szansa na uzyskanie reparacji

Tomasz Trela powiedział na antenie Polskiego Radia, że żądanie reparacji od Niemiec jest słusznym kierunkiem, jednak sposób, w jaki robi to obóz rządzący, jest niewłaściwy. - Nikt nie ma wątpliwości, że to, co zrobili naziści i Hitler, to wielka zbrodnia, która nie została rozliczona. Kiedy widzę jednak, jak PiS się do tego zabiera, to wiem, że nic z tego nie będzie - powiedział.

- 6 bilionów złotych to tak gigantyczne pieniądze, że można by przemodelować Polskę w każdą stronę. Jeżeli jednak chce się coś załatwić, to nie robi się tego przez konferencje prasowe - dodał.

Gość Polskiego Radia powiedział także, że należy zająć się uzyskaniem od Unii Europejskiej pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, bo kwestia reparacji wojennych jest podjęta w sposób, który uniemożliwia ich uzyskanie. - Gdyby po 1989 ktoś chciał poważnie podejść do reparacji, to może po 30 latach zaczęlibyśmy te pieniądze zdobywać. Dlaczego nie możemy raz stanąć ponad podziałami i zacząć rozmawiać o tym na serio. Mam wrażenie, że ci, którzy to zaproponowali, nie chcą na serio o tym rozmawiać - ocenił Tomasz Trela.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:28
Tomasz Trela m.in. o reparacjach wojennych (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Tomasz Trela (Lewica)
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane