Targi Rzeczy Ładnych, czyli najlepszy polski design, grafiki i plakaty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Targi Rzeczy Ładnych, czyli najlepszy polski design, grafiki i plakaty
(zdj. ilustracyjne)Foto: Giorgio Rossi / Shutterstock.com

Przed nami dwa dni spotkań z... ładnymi rzeczami. Jest na to szansa podczas dwudniowych Targów Rzeczy Ładnych, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę w Warszawie. Spotkać tam będzie można blisko 200 wystawców prezentujących najlepszy polski design, ale także znakomite polskie plakaty.

  • Ta edycja Targów Rzeczy Ładnych będzie edycją podwójną łączącą TRŁ FRESH! oraz TRŁ PRINT! Pierwsze z nich
  • W trakcie tej edycji Targów Rzeczy Ładnych odbędą się również cztery wystawy

Jedyne takie wydarzenie w Polsce

– Targi Rzeczy Ładnych to impreza, która prezentuje bardzo szeroko pojęty design. Koncentrujemy się tylko na markach polskich, które produkują lokalne rzeczy, pięknie projektują je i wytwarzają z materiałów bardzo wysokiej jakości – mówi Ajka Mroczkowska, organizatorka Targów Rzeczy Ładnych. – Jest to właściwie jedyne wydarzenie w Polsce, gdzie tak szeroko można się przyjrzeć temu, co polscy projektanci i artyści mają w głowie, jakie są trendy i co w designie jest najświeższego – tłumaczy.

– Ta edycja jest akurat edycją podwójną, która składa się z edycji TRŁ PRINT!, gdzie przedstawiamy plakaty, grafiki, ilustracje oraz wszystko, co związane z drukiem, oraz TRŁ FRESH!, która jest edycją koncentrującą się na meblach, tekstyliach, wydawnictwach dla dzieci, roślinach, strefie welness i produktach vintage – zachęca.

Plakat i ceramika

– Polski design jest bardzo ciekawy i w niektórych obszarach świetnie się rozwija. Np. w ilustracji, którą pokazujemy: mamy naprawdę wybitnych ilustratorów, którzy nawiązują do tradycji Polskiej Szkoły Plakatu, a ich prace wygrywają zagraniczne konkursy i pojawiają się np. w NewYorkerze czy NYT – opowiada Paweł Stremski współorganizator Targów Rzeczy Ładnych. – Mamy też wybitną ceramikę, której na TRŁ zawsze jest jet mnóstwo. To jest tradycja Bolesławca, Chodzieży: różnych miejsc, gdzie ta ceramika przez lata powstawała oraz mnóstwa pasjonatek i pasjonatów, którzy tworzą ceramikę w małych pracowniach. To jest trend, w którym małe marki, bo często stoją za nimi dwie osoby, które dbają o promocję i PR, sprzedają produkty np. do restauracji w Dubaju, o czym nawet nie mamy pojęcia – dodaje.

Wystawy

– Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli też zaprezentować cztery wystawy. Dwie z nich organizujemy we współpracy ze School of Form Uniwersytetu SWPS. To dla nas bardzo ważne, bo School of Form jest najbardziej prestiżową szkołą projektowania w Polsce – mówi Ajka Mroczkowska. – Jest to także duże wyzwanie, bo rzeczy, które są na tych dwóch wystawach niekoniecznie są... ładne – dodaje Paweł Stremski.

– Pierwsza, "Hack the Process", przedstawia różne naczynia ceramiczne, które zostały wytworzone przy celowym zaburzeniu procesów wytwarzania porcelany, którą od 200 lat robi się w ten sam sposób. Druga to "Paged. Sklejka" prezentująca przedmioty, które studenci SWPS stworzyli z przemysłowych odpadów produkcji sklejki – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:43
Targi Rzeczy Ładnych w Warszawie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Ajka Mroczkowska, Paweł Stremski (organizatorzy TARGÓW RZECZY ŁADNYCH)
Data emisji: 2.09.2022
Godzina emisji: 12.40

pr

Polecane