Start misji Artemis 1 na Księżyc wstrzymany. Kiedy następna próba?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Start misji Artemis 1 na Księżyc wstrzymany. Kiedy następna próba?
Artemis 1 na stanowisku startowym na przylądku Cap CanaveralFoto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Ok. 200 tys. ludzi zebrało się w okolicach Cap Canaveral, aby obserwować start Artemis 1 – bezzałogowej misji, która ma potwierdzić, że ludzie chcą powrócić na Księżyc i ruszyć jeszcze dalej, na Marsa. Niestety, z powodu problemów technicznych, start rakiety został odwołany. Następna próba zostanie podjęta 2 września.

  • Lot Artemis 1 jest pierwszą od prawie dokładnie 50 lat misją na Księżyc. Jeszcze bezzałogową, ale w roku 2025 bądź 2026 ludzie mają ponownie wylądować na Srebrnej Planecie
  • Planowany start Artemis 1 został przełożony na 2 września, a jeśli i wtedy zostanie on z jakiegoś powodu wstrzymany (np. problemy techniczne, zła pogoda), kolejne okienko startowe jest 5 września

Wyciek wodoru i pęknięcia w rakiecie

– Chciałem opowiadać, jak to jest z lotami kosmicznymi, że jest otwarte okienko startowe, że czekamy... Czekamy, ale do piątku: takie są ostatnie informacje, ponieważ ze względu na problemy techniczne pierwszy od 50 lat lot na Księżyc, jeszcze bezzałogowy, został wstrzymany – relacjonuje z Cap Canaveral Jan Pachlowski, korespondent Trójki w USA. – "Wyciek wodoru i pęknięcia w rakiecie": tak przekazuje NASA – dodaje.

– Trzeba pamiętać, że tu wszystko musi być idealne, wszystko musi bezbłędnie pracować. Jeżeli jest jakikolwiek problem, a tu był problem, najprościej mówiąc, z podawaniem paliwa do jednego z silników, jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, to start jest natychmiast wstrzymywany. I tak się w tym wypadku stało – tłumaczy.

23 piętra warte 4 mld dolarów

– Artemis 1 to jest najpotężniejsza, najczęściej się używa właśnie takiego wyrazu, rakieta w historii. Proszę sobie wyobrazić blok wysokości 23 pięter: mniej więcej tej wysokości jest ta rakieta. Jednak nie wyląduje na Księżycu, ale jedynie go okrąży – opowiada Trójkowy korespondent. – Jest dokładnie wyliczone, że z Cape Canaveral na Księżyc jest 450 600 km. Artemis 1 łącznie przebędzie w sumie ok. 2 mln km i powróci na Ziemię. Rakieta wyląduje w oceanie dzięki 11 spadochronom. Jednak wodowanie odbędzie się nie w Atlantyku w okolicach Florydy, lecz po drugiej stronie kontynentu: w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Człowiek wraca na Księżyc

– To jest pierwszy etap, żeby człowiek wrócił na Księżyc. Na razie, jeśli misja Artemis 1 się powiedzie, powróci na orbitę okołoksiężycową. To będzie niezwykle ważne wydarzenie, gdyż ostatni raz człowiek był na Księżycu w grudniu 1972 roku, czyli prawie dokładnie 50 lat temu (!), a dokonała tego misja Apollo 17 – wylicza Jan Pachlowski.

Lot misji Artemis 1 jest pierwszym etapem programu Artemis, amerykańskiego programu lotów kosmicznych realizowanego przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych, takich jak ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Celem programu jest ponowne wysłanie w 2025 bądź 2026 roku ludzi na Księżyc, oraz utworzenie tam stałej bazy. A w perspektywie kilkunastu lat załogowy lot na Marsa.

How We Are Going to the Moon – 4K/YouTube NASA


Posłuchaj

6:36
Przed startem Artemis 1 do lotu wokół Księżyca (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:52
Start misji Artemis 1 odwołany (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem, Trójka do trzeciej
Prowadzący: Witold LazarKatarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 29.08.2022
Godziny emisji: 11.46, 14.40

pr

Polecane