Europejskie Centrum Solidarności. "Historia największego pokojowego ruchu XX-wiecznej Europy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europejskie Centrum Solidarności. "Historia największego pokojowego ruchu XX-wiecznej Europy"
Teren przed Europejskim Centrum Solidarności w GdańskuFoto: Patryk Kosmider/ Shutterstock

Jednym z najważniejszych miejsc na mapie historycznego Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności. Można w nim nie tylko uczyć się historii współczesnej, ale też działać – tu i teraz.

Historia z widokiem

– Budynek Europejskiego Centrum Solidarności jest bardzo charakterystyczny: duży, rdzawy, masywny, wyrastający niejako z korzeni Stoczni Gdańskiej. Bo trzeba pamiętać, że stoi na jej terenach. Został otwarty w 2014 roku i od tego czasu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ pokazujemy tutaj historię największego pokojowego ruchu XX-wiecznej Europy, historię Solidarności i ludzi, którzy ją tworzyli, walczyli o nią, którzy doprowadzili ostatecznie do upadku systemu komunistycznego w Polsce – mówi Grażyna Pilarczyk, specjalistka do spraw komunikacji ECS, i dodaje, że "wystawa to aż siedem dużych sal, których zwiedzanie zajmuje 1,5–2,5 godziny".

Gość Trójki opowiada, że "gmach oferuje również wiele innych atrakcji, między innymi widok na Stare i Główne Miasto z tarasów ECS, które są bezpłatnie dostępne i można je zwiedzać o każdej porze roku".

Przestrzeń społecznej zmiany

Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko wspomnienia przeszłości, ale też teraźniejszość, czego przykładem jest Przestrzeń Solidarność Codziennie. – To konkretna przestrzeń, na trzecim piętrze ECS, którą oddajemy aktywistkom i aktywistom społecznym, organizacjom pozarządowym, osobom indywidualnym czy grupom nieformalnym. To miejsce, w którym dzieje się społeczna zmiana, więc oddajemy je bezpłatnie każdemu, kto chce działać, kto pracuje na rzecz swojej okolicy, grupy lub – myśląc szeroko – świata – zaznacza Sylwia Bruna, koordynatorka Przestrzeni Solidarność Codziennie.

Jak dodaje, dziś jest wyjątkowy dzień – piąte urodziny Przestrzeni Solidarność Codziennie. – Świętujemy w trudnym momencie: kryzysu klimatycznego i uchodźczego, dlatego mówimy o prawach człowieka i o sprawie człowieka. Pod tym hasłem odbywa się dziś u nas całodzienne wydarzenie – zaznacza.

Przeczytaj także:


Wkrótce w Europejskim Centrum Solidarności odbędą się obchody kolejnej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W audycji mówimy o tym, co ECS zaplanowało na 31 sierpnia.


Posłuchaj

3:23
Europejskie Centrum Solidarności. Jedno z najważniejszych miejsc na mapie historycznego Gdańska (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trójkowy Rajd Rowerowy

Trójkowy Rajd Rowerowy to była pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca - 26 sierpnia pokonał 1250 km - przejechał przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn, by zakończyć w trasę Gdańsku. Na mecie każdego z etapów było uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 nadawaliśmy na żywo piątkową audycję "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza mogliśmy także wysłuchać w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 26.08.2022
Godziny emisji: 11.45

mk

Polecane