Agata Skwarczyńska i Nadbałtyckie Centrum Kultury w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agata Skwarczyńska i Nadbałtyckie Centrum Kultury w "Trójce pod księżycem"
 Otwarcie wystawy jubileuszowej w Kościele św. Jana w Gdańsku. Foto: mat. NCK, fot. Jan Rusek

Gościem pierwszej sierpniowej "Trójki pod księżycem" była młoda autorka scenografii teatralnych Agata Skwarczyńska. Mieszka w Warszawie, ale swoje prace scenograficzne tworzy także w innych miastach...

Za scenografię do "Trędowatej" ("Trędowata. Melodramat" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w reż. Wojciecha Farugi) otrzymała w Taipei w 2017 roku Gold Award – Główną Nagrodę  World Stage Design. 6 sierpnia Światowa Wystawa zostanie otwarta w Calgary. Scenografia Agaty Skwarczyńskiej do "Kaspara Hausera" (w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, w reżyserii Jakuba Skrzywanka) będzie prezentowana na kanadyjskiej wystawie w kategorii "mistrzowskiej".

 Z Agatą Skwarczyńską porozmawiamy o ulotności scenografii i architektury. 

Kończy się w Gdańsku XXVI Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, organizowany tradycyjnie podczas trwania Jarmarku św. Dominika. Do festiwalu powrócimy, przypominając jego hasło: "Między Niebem i Sceną. Po Burzy?" Szekspirowską "Burzą" Gdański Teatr Szekspirowski nawiązywał do czasu pandemii, a kolejna "burza" przetacza się za naszą wschodnią granicą i na festiwalu pojawiły się także wątki ukraińskie. Wspomnieliśmy o nich wraz z ukraińską członkinią zespołu GTS – Kateryną Brodowvską.

 Otwarcie wystawy jubileuszowej w Kościele św. Jana w Gdańsku.  mat. NCK, fot. Jan Rusek

W Gdańsku także od 30 lat działa Nadbałtyckie Centrum Kultury, w którym prezentowana jest wystawa jubileuszowa. Siedziba NCK mieści się w Ratuszu Staromiejskim, ale wystawa została przygotowana w Centrum św. Jana, które należy do NCK. Jest to szczególne miejsce na mapie Gdańska. Po wystawie jubileuszowej oprowadzała nas vice dyrektor NCK – Renata Dymarska, a Iwona Berent – kierująca Biurem Odbudowy Kościoła św. Jana – opowiedziała nam historię rewitalizacji rokokowych organów z XVIII wieku.

 Otwarcie wystawy jubileuszowej w Kościele św. Jana w Gdańsku.
 Otwarcie wystawy jubileuszowej w Kościele św. Jana w Gdańsku. / NCK/Jan Rusek

Tymczasem w Stoczni i w Europejskim Centrum Solidarności trwają przygotowania do wydarzeń upamiętniających 42. rocznicę wybuchu strajków. Do 14 sierpnia jeszcze najpopularniejszą atrakcją Gdańska jest 762. Jarmark św. Dominika.

Posłuchaj

1:54:10
Agata Skwarczyńska i Nadbałtyckie Centrum Kultury w "Trójce pod księżycem" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 05.08.2022
Godzina emisji: 0.06

Polecane