Serialowy powrót do Weteros i Śródziemia: czy spodoba się widzom?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Serialowy powrót do Weteros i Śródziemia: czy spodoba się widzom?
Kadr z serialu "Ród smoka"Foto: mat. prasowe

Właśnie pojawił się serial "Ród smoka", długo oczekiwany prequel przebojowej "Gry o tron". Wkrótce będziemy mogli też obejrzeć prequelowy serial "Władca pierścieni: Pierścienie władzy". Obie produkcje rozbudziły nadzieje i oczekiwania. Trudno się dziwić: nawiązują do niezwykle ważnych dzieł filmowych. Czy im dorównają, czy nie zawiodą fanów?

  • W poniedziałek, 22 sierpnia, wyemitowano pierwszy odcinek serialu "Ród smoka" będący prequelem serialu "Gra o tron". Jego akcja toczy się 100 lat wcześniej
  • W piątek, 2 września, widzowie poznają pierwszy odcinek serialu "Władca pierścieni: Pierścienie władzy", który jest prequelem trylogii Petera Jacksona i rozgrywa się tysiąc lat wcześniej

Serial niewpisujący się w schematy

– "Gra o tron" przez kilka lat dostarczała wielkich emocji. Jest kilka powodów ku temu: to pierwszy serial fantasy zrealizowany z wielkim budżetem i rozmachem produkcyjnym. To był także serial łączący fantasy z intrygą polityczną i zwrotami akcji, miał mnóstwo barwnych postaci, a w fabule chodziło o walkę o władzę, a to widzów zawsze interesuje – wylicza krytyk filmowy Marcin Radomski. – Dochodzi do tego pogłębiona wizja tego wykreowanego świata oraz coś, co wcześniej w serialach się nie zdarzało: bezwzględne uśmiercanie postaci pierwszoplanowych – dodaje.

– "Gra o tron" nie wpisywała się w schematy fabularne seriali telewizyjnych. Kiedy ginie główna postać serialu, zastanawiamy się, co w takim wypadku będzie dalej, kto przejmie tę główną rolę. Wydaje mi się, że dzięki tym wszystkim czynnikom tak bardzo emocjonował widzów przez osiem sezonów – wskazuje.

Ród smoka | rozszerzony zwiastun/YouTube HBO Max Polska


Posłuchaj

4:08
Nadchodzi czas dwóch dużych i oczekiwanych seriali fantasy cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Powrót do uniwersum Śródziemia

W przypadku "Władcy pierścieni: Pierścienie władzy" twórcy musieli się zmierzyć nie tylko z oczekiwaniami fanów twórczości J.R.R. Tolkiena, ale także pamięcią o obsypanej Oscarami kinowej ekranizacji trylogii "Władca pierścieni" oraz trylogii "Hobbit". – To były bardzo udane ekranizacje: uniwersum Śródziemia, które przeniesiono z książek na ekran, doskonale się sprawdziło. Teraz będzie mogło ponownie ożyć na ekranie i znowu będziemy mogli być świadkami epickiego spektaklu – tłumaczy Trójkowy gość. – Tutaj również jest niezwykle wysoki budżet, serial będzie zrealizowany z rozmachem i również uchwyci tę magię Tolkiena, która tak zachwycała w filmach Jacksona – ocenia.

Przeczytaj także


– Wydaje mi się, że ten serial wyznaczy też nowe standardy, jeśli chodzi o pracę nad serialami fantasy, jeżeli chodzi o i sceny akcji, scenografię, kostiumy, i detale, które teraz są niezwykle ważne, jeśli chce się na ekranie zbudować świat i chce się, aby on zachwycił – dodaje.

Władca pierścieni: Pierścienie władzy – oficjalny zwiastun/YouTube Amazon Prime Video Polska


Posłuchaj

4:54
Nadchodzi czas dwóch dużych i oczekiwanych seriali fantasy cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Marcin Radomski (krytyk filmowy)
Data emisji: 25.08.2022
Godziny emisji: 13.30, 13.39

pr

Polecane