"Stranger Things". Tajemnica sukcesu serialowego hitu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Stranger Things". Tajemnica sukcesu serialowego hitu
Kadr z serialu "Stranger Things"Foto: mat. prasowe

Zgrabne operowanie filmowymi kliszami, odwoływanie się do nostalgii widzów, międzygatunkowa mieszanka i wątki nadprzyrodzone – to niektóre z elementów decydujących o ogromnym sukcesie serialu "Stranger Things", zdaniem dziennikarza Michała Kaczonia.

"Stranger Things" to jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich miesięcy. Zakończony niedawno czwarty sezon bił rekordy popularności i wyniósł na szczyty list przebojów nagraną jeszcze w latach 80. przez Kate Bush piosenkę "Running Up That Hill". Co sprawiło, że ta historia rozgrywająca się w pewnym amerykańskim miasteczku, w którym dzieją się różne dziwne rzeczy, aż tak bardzo trafiła w gust widzów?

– Moim zdaniem siłą "Stranger Things" jest to, że nawiązuje do produkcji, które znamy i lubimy. Korzysta z najlepszych elementów tych produkcji, które oglądaliśmy od lat 80. i łączy je w bardzo smaczny koktajl. Znamy ten smak i lubimy, ale ma on też dodatkowe elementy, które sprawiają, że cały czas jesteśmy nim zaintrygowani – mówił w Trójce Michał Kaczoń, dziennikarz kulturalny i znawca seriali.

Czytaj także: 

Straszenie z empatią dla widza

Jednym z takich elementów są nadprzyrodzone moce głównej bohaterki, dzięki którym serial zyskuje posmak horroru. W najnowszym sezonie na ekranie pojawił się dodatkowo Robert Englund, odtwórca roli Freddiego Kruegera w kultowym "Koszmarze z ulicy Wiązów". Kolejnym atutem "Stranger Things" jest fakt, że jego bohaterowie dorastają wraz z widzami, a jego twórcy modyfikują scenariusz w zależności od oczekiwań publiczności. – Jeden z bohaterów, Steve Harrington, miał zginąć w pierwszym sezonie, ale okazało się, że widzowie tak bardzo go lubią, że stworzono mu całkowicie nową historię – opowiadał rozmówca Marty Piaseckiej.

W "Stranger Things" znaleźć można również nawiązania do klasyki literatury, chociażby do "Władcy pierścieni" Tolkiena czy książek Stephena Kinga. Pojawiające się w nich demony w serialu zyskują namacalną formę. – Ten serial przez cztery sezony opowiada historię walki z czymś, co jest niewidoczne, ale wpływa na nasze życie. Może to być też metafora depresji, problemów z dorastaniem i strachu przed dorosłością – mówił gość "Trójki do trzeciej".


Posłuchaj

6:14
Tajemnica fenomenu "Stranger Things" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Kaczoń (dziennikarz kulturalny i znawca seriali)
Data emisji: 5.07.2022
Godziny emisji: 13.30

kc

Polecane