Kosmos na Ziemi? To możliwe w analogowej bazie kosmicznej koło... Piły
2022-08-23, 11:08 | aktualizacja 2022-08-24, 21:08
W okolicach Piły znajduje się niezwykła placówka badawcza: tzw. analogowa baza kosmiczna o nazwie LunAres. Symuluje ona warunki panujące na Marsie i Księżycu, a przebywający w niej uczestnicy projektów przez dwa tygodnie są odizolowani od świata, nie mają dostępu do światła słonecznego. Prowadzą badania i sami są obiektem badań.
- Projekt "Perseusz" przeprowadzony w bazie LunAres przewidywał dwutygodniową całkowitą izolację od świata sześciu uczestników projektu
- Na świecie jest kilkanaście analogowych baz kosmicznych. Różnią się terenem, na którym odbywają się "spacery kosmiczne" czy też długością "misji badawczych": w niektórych symulacje trwają nawet sześć miesięcy
Ekstremalna izolacja
Podczas projektu "Perseusz" uczestnicy byli zamknięci przez dwa tygodnie, tak jakby przebywali na Księżycu. – Właściwie tak: byliśmy zamknięci w sześć osób i mogliśmy się komunikować jedynie ze sobą – tłumaczy Katarzyna Ignatowicz, studentka fizyki technicznej na Politechnice Wrocławskiej, prezeska koła naukowego PWr Aerospace. – Paula, jako "komandorka misji", miała jeszcze kontakt ze "stacją naziemną – kontrolą misji". Nam pozostawały maile do kontaktu z rodzinami czy przyjaciółmi – dodaje.
Przeczytaj także
- Od sondy Pathfinder do łazika Perserverance. Jak ludzkość podbija Marsa
- Solar Orbiter: sonda kosmiczna, która ma odkryć tajemnice Słońca
- Pełny odlot: grzyby w kosmosie!
- Mała roślinka, ale wielki krok w historii ludzkości?
Przydatne doświadczenie
– Kosmos zawsze mnie inspirował i ciekawił, ale jeszcze rok temu nie myślałam, że można go połączyć z architekturą – mówi Paula Drozdowska, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej. – Teraz, po tej misji, jestem w stanie zaprojektować nową stację badawczą do symulacji misji kosmicznych. Jej konstrukcja pozwoli na przetransportowanie całego budynku w ekstremalne lokalizacje na Ziemi bądź wysłanie habitatu w kosmos za pomocą rakiety – wskazuje.
Księżycowa misja EIRENE w habitacie LunAres/YouTube Biuro Promocji AWFiS
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jakub Dworzecki (Radio Wrocław)
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 11.23
pr