Kosmos na Ziemi? To możliwe w analogowej bazie kosmicznej koło... Piły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmos na Ziemi? To możliwe w analogowej bazie kosmicznej koło... Piły
"Spacer kosmiczny" podczas projektu "Persus" w analogowej bazie kosmicznej LunAresFoto: mat. prasowe

W okolicach Piły znajduje się niezwykła placówka badawcza: tzw. analogowa baza kosmiczna o nazwie LunAres. Symuluje ona warunki panujące na Marsie i Księżycu, a przebywający w niej uczestnicy projektów przez dwa tygodnie są odizolowani od świata, nie mają dostępu do światła słonecznego. Prowadzą badania i sami są obiektem badań.

  • Projekt "Perseusz" przeprowadzony w bazie LunAres przewidywał dwutygodniową całkowitą izolację od świata sześciu uczestników projektu
  • Na świecie jest kilkanaście analogowych baz kosmicznych. Różnią się terenem, na którym odbywają się "spacery kosmiczne" czy też długością "misji badawczych": w niektórych symulacje trwają nawet sześć miesięcy

Ekstremalna izolacja

Podczas projektu "Perseusz" uczestnicy byli zamknięci przez dwa tygodnie, tak jakby przebywali na Księżycu. – Właściwie tak: byliśmy zamknięci w sześć osób i mogliśmy się komunikować jedynie ze sobą – tłumaczy Katarzyna Ignatowicz, studentka fizyki technicznej na Politechnice Wrocławskiej, prezeska koła naukowego PWr Aerospace. – Paula, jako "komandorka misji", miała jeszcze kontakt ze "stacją naziemną – kontrolą misji". Nam pozostawały maile do kontaktu z rodzinami czy przyjaciółmi – dodaje.

Przeczytaj także

Przydatne doświadczenie

– Kosmos zawsze mnie inspirował i ciekawił, ale jeszcze rok temu nie myślałam, że można go połączyć z architekturą – mówi Paula Drozdowska, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej. – Teraz, po tej misji, jestem w stanie zaprojektować nową stację badawczą do symulacji misji kosmicznych. Jej konstrukcja pozwoli na przetransportowanie całego budynku w ekstremalne lokalizacje na Ziemi bądź wysłanie habitatu w kosmos za pomocą rakiety – wskazuje.

Księżycowa misja EIRENE w habitacie LunAres/YouTube Biuro Promocji AWFiS


Posłuchaj

3:25
Na Ziemi jak w kosmosie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jakub Dworzecki (Radio Wrocław)
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 11.23

pr

Polecane