Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego
Start balonu z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W głębi widoczny Pałac Saski, sierpień 1936Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.

  • Pałac Saski został przez Niemców wysadzony w powietrze po upadku powstania warszawskiego, w dniach 27–29 grudnia 1944 roku
  • Teren przyszłej odbudowy zostanie ogrodzony i zabezpieczony, następnie zacznie się etap badań archeologicznych

Polski Wersal, szkoła, Sztab Generalny WP

Ten teren przez stulecia był jednym z najważniejszych miejsc Warszawy: znajdowały się tu rezydencje, urzędy, sztaby i biura, które były świadkami historycznych przełomów i odkryć. – Pałac Saski to miał być polski Wersal, ale później jego funkcje się zmieniały: np. na początku XIX w. w jednym ze skrzydeł było Liceum Warszawskie, w którym uczył ojciec Fryderyka Chopina – opowiada Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista. – W okresie 20-lecia międzywojennego była tam siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i m.in. Biura Szyfrów, gdzie złamano szyfry Enigmy – wskazuje.

– Z kolei Pałac Brühla był najpierw siedzibą wszechwładnego ministra króla Augusta III. W XIX wieku był siedzibą Centralnego Biura Telegraficznego (Głównego Urzędu Telegraficznego), a w niepodległej Polsce – Ministerstwa Spraw Zagranicznych – dodaje.

Przeczytaj także: 


Archeolodzy mają rok

Prace archeologiczne na terenie Pałacu Saskiego były prowadzone już wcześniej, w latach 2006-2008. Znaleziono wtedy ok. 45 tys. obiektów ruchomych, głównie z XVIII wieku. Obecnie prace zostaną poszerzone o teren pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. – Ten obszar nigdy nie był szczegółowo badany. Od 1945 roku, od wysadzenia tych budynków przez Niemców, te miejsca są swoistą kapsułą czasu. Przez ponad rok będziemy tam prowadzić intensywne badania wykopaliskowe i archeologiczne – zapowiada Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski.

Ruszają prace na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Koniec odbudowy gmachów zaplanowano na 2030 rok/YouTube TVP Info

Gdzie król (i inni) chadzali piechotą

Zwyczajowo już archeolodzy najwięcej spodziewają się znaleźć w... wychodkach. To tam specjalnie bądź przez przypadek lądują rzeczy mniej lub bardziej ważne, które po kilkuset latach potrafią bardzo wiele powiedzieć o mieszkańcach. – W ustępach, kanałach i piwnicach dawnego pałacu już w czasie badań prowadzonych w latach 2006-2008 znaleziono m.in. monety, przedmioty osobiste czy sztućce. Oczywiście znaleziono też obiekty z okresu 20-lecia międzywojennego – wylicza. – Będzie to więc przyczynek do poznania historii codziennej – dodaje.


Posłuchaj

3:15
Pałac Saski - początek prac (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 11.30

pr

Polecane