Rewolucja w renowacji zabytków. Mikroorganizmy czyszczą z brudu i bakterii
2021-01-18, 17:01 | aktualizacja 2021-01-20, 07:01
Innowacyjna włoska metoda oczyszczania zabytków po raz kolejny zostanie zastosowana w praktyce. Tym razem mikroorganizmy pomogą oczyścić łuk Septymiusza Sewera w Rzymie.
Najbardziej okazały łuk triumfalny Forum Romanum - łuk Septymiusza Sewera - lada dzień poddany zostanie renowacji. Nowa rewolucyjna metoda polega na nałożeniu żelu zawierającego mikroorganizmy, które oczyszczą zabytek z brudu i bakterii.
Łuk Septymiusza Sewera ma 25 metrów szerokości i 23 metry wysokości. Wzniesiony 203 r. n.e. ku czci cesarza Septymiusza Sewera i jego synów Karakalli i Gety upamiętnia zwycięstwa cesarstwa nad Partami. Dzieło ozdobione zostało reliefami, które nawiązują do bitew, wojen i antycznych bóstw. Ostatnia renowacja zabytku miała miejsce czterdzieści lat temu.
- Prace restauracyjne ruszą niebawem. Zastosowana zostanie metoda, która jest całkowicie włoskim wynalazkiem - podkreśla Alfoncina Russo, dyrektor Rzymskiego Parku Archeologicznego. - Problem polega na tym, że zabytki w mieście, na otwartym powietrzu ulegają szczególnej degradacji, również z powodu smogu. Restaurowanie i czyszczenie metodami mechanicznymi oraz chemicznymi powoduje szkody. Alternatywą jest metoda biologiczna, która jest efektywna i nieszkodliwa – podkreśla.
Posłuchaj
Posłuchaj
Opracowany sposób restauracji jest też niezwykle tani. Co więcej, nie szkodzi ani konserwatorom, ani środowisku naturalnemu. Na łuk zostanie nałożona warstwa żelu z wyhodowanymi przez naukowców bakteriami. Efekty będzie można podziwiać za około siedem miesięcy. Włoscy naukowcy na pomysł czyszczenia zabytków mikroorganizmami wpadli ponad dwadzieścia lat temu. Metoda udoskonalana przez ostatnie lata dała wspaniałe efekty podczas renowacji obrazów, fresków i ksiąg. Ostatnio została wykorzystana do renowacji mozaiki z cesarzem Konstantynem w Muzeach Watykańskich, a także kilku zabytków w Pizie.
"Starożytny Rzym - Odrodzony - dzięki wirtualnej rzeczywistości" / Smarthistory
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor relacji: Piotr Kowalczuk
Data emisji: 18.01.2021
Godzina emisji: 13:17