Bacówki to atrakcje Beskidu Śląskiego i Żywieckiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bacówki to atrakcje Beskidu Śląskiego i Żywieckiego
Beskid śląski: Krzakoska Skała (punkt widokowy)Foto: shutterstock/Tupungato

W Beskidach jest kilka tysięcy owiec. Dojone ręcznie mleko jest ogrzewane w bacówkach, a te z kolei są punktem chętnie odwiedzanym przez turystów wędrujących po górach. Wizyta w bacówce to niezwykła lekcja tradycji i historii, o czym opowiedziała w Trójce Aneta Legierska.

Aneta Legierska oprowadziła słuchaczy po zakątkach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, używając góralskiej gwary.  Chcę dziś opowiedzieć o ciekawostkach tych gór, oprzeć je o czasy odległe. Ponad 400 roków temu przyszli do nas pasterze łukiem Karpat z Rumunii. To byli nasi przodkowie, którzy zakładali szałasy i osady. Karczowali Puszczę Karpacką, aby stworzyć hale dla owiec, tam je paść i robić sery. Bacówki na halach powstają od nowa lub są poddawane renowacji  mówiła w Programie 3 Polskiego Radia.

Wyjątkowy szlak bacówek

Dodała, że szlak bacówek to ciekawostka turystyczna.  Znamy schroniska, różne miejscowości i atrakcje, ale w Beskidzie Śląskim i Żywieckim jest kilkadziesiąt bacówek. Powstał szlak bacówek, szesnaście zostało wybudowanych na nowo lub odremontowanych, dzięki temu można poznać ich właścicieli, którzy sięgają po tradycje przodków. Od maja do września na halach pasą się owce, wtedy można zobaczyć, jak sery się robi i jak one smakują prosto od bacy  podkreśliła rozmówczyni Jacka Frentzla.

Aneta Legierska mówiła, że to szczególna atrakcja dla dzieci.  Widzą, jak pozyskuje się mleko i ile pracy trzeba włożyć w to, aby w sklepie można było kupić serek  zaznaczyła.

Najczęściej czytane

Górale dbają o tradycję, ale również o turystów

Wycieczkę szlakiem beskidzkich bacówek można też odbyć rowerem.  Te szlaki są stosunkowo łagodne, można się na nie wybrać z dziećmi. Wiele osób nosi pociechy w nosidełkach. Wokół bacówek toczy się życie w różnych miejscowościach, wioskach nad Olzą, Wisłą, Sołą. A są to w Beskidzie Żywieckim: Węgierska Górka, Rajcza, Milówka. W Beskidzie Śląskim: Szczyrk, Wisła, Ustroń, Brenna. Oprócz szlaków górskich, atrakcji w tych miejscowościach nie zabraknie. Dba się tam o tradycję, ale również o coś nowego dla odwiedzających te miejsca turystów  powiedziała Aneta Legierska.

Posłuchaj

5:42
Bacówki to atrakcje Beskidu Śląskiego i Żywieckiego (W Polskę/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemW Polskę
Autor cyklu: Jacek Frentzel
Gość: Aneta Legierska (rodowita, beskidzka góralka)
Data emisji: 17.08.2022
Godziny emisji: 9.31

mo


Polecane