Poznańska Malta. Odpoczynek w centrum miasta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznańska Malta. Odpoczynek w centrum miasta
Poznańska Malta to miejsce doskonale znane zarówno poznanianom, jak i turystom odwiedzającym miasto. Foto: Shutterstock

Poznań skrywa w sobie wiele tajemnic. To nie tylko ośrodek miejski, oferujący ciekawe lokalizacje i aktywności. To także punkt kraju, związany z początkami polskiej państwowości. Czym zachwyca Poznań? – usłyszeliśmy w audycji "W Polskę".

Zwiedzanie Poznania rozpoczęliśmy od Malty. – Poznańska Malta ma sporo koneksji z wyspą Maltą i wiąże się z zakonem, który osiadł w Poznaniu jeszcze w średniowieczu. To właśnie zakonnicy nadali nazwę tej dzielnicy miasta. Dziś Malta to przede wszystkim jezioro, które położone jest dosłownie 15 minut spacerem od starego miasta. To taki nasz mały ewenement poznański, że mamy takie miejsce w samym centrum. Malta jest jednym z ulubionych miejsc na wypoczynek Poznaniaków i nie tylko – mówił w Trójce Wojciech Mania z poznańskiej, lokalnej organizacji turystycznej.

Poznań aktywnie

– Jeśli chcemy zwiedzać miasto lub dostać się w różne jego części, sugeruję przemieszczać się rowerem. Poznań jest bardzo przyjazny jednośladom. Wszystko przez to, że jest miastem zwartym i płaskim. Można przemieszczać się również tramwajem. Dotarcie z centrum nad jezioro to dosłownie trzy przystanki. Wzdłuż Malty podróżować możemy kolejką wąskotorową. Działa ona od kwietnia do września. To unikat ze specyficznym smaczkiem: mamy najstarszy w Polsce czynny parowóz, który do tej pory utrzymywany jest na chodzie. Tak zwany Borsuk dołącza do naszej wąskotorowej Maltanki podczas specjalnych okazji – wyjaśnił gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Ostrów Tumski

Odwiedzając stolicę Wielkopolski, warto odwiedzić także Ostrów Tumski. – To miejsce związane z początkami naszego państwa. W X wieku istniał tam gród Mieszka I, w którym prawdopodobnie przyjął chrzest. To jeden z najważniejszych grodów piastowskiego państwa. Jego relikwie można zobaczyć w skansenie – zachęcał Wojciech Mania. – Dodatkowo można odwiedzić również najstarszą polską katedrę o burzliwych dziejach – dodał. 

Posłuchaj

7:04
Poznańska Malta. Odpoczynek w centrum miasta (W Polskę/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W Polskę
Autor cyklu: Jacek Frentzel
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 9.32

Polecane