Kraina Stu Jezior, czyli otulina Puszczy Noteckiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kraina Stu Jezior, czyli otulina Puszczy Noteckiej
W Krainie Stu Jezior i Puszczy Noteckiej można spotkać bielikaFoto: Shutterstock/Szczepan Klejbuk

Wszyscy znają Mazury – Krainę Tysiąca Jezior. Jednak jest w Polsce także Kraina Stu Jezior. I choć jest mniejsza, to równie malownicza i atrakcyjna turystycznie. A jej dodatkową zaletą jest fakt, że jest mniej znana, a więc mniej tam ludzi, za to więcej dzikich miejsc.

  • Krainę Stu Jezior tworzą cztery gminy: Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie.
  • Nazwa regionu wzięła się od licznych jezior, które się tam znajdują: dokładnie jest ich 104.

Znakomite miejsce na wypoczynek

– Między Poznaniem a Gorzowem, na skraju Wielkopolski, w otulinie Puszczy Noteckiej. Mówi się, że to wielkopolskie Mazury, ale ja tego określenia bardzo nie lubię, więc używam nazwy Kraina Stu Jezior. Bo to są 104 jeziora w okolicach Międzychodu – opowiada Damian Michałek. – Ten region tworzą cztery gminy: Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie – wylicza.

– To znakomite miejsce na wypoczynek: otulina lasów, jeziora z plażami strzeżonymi i niestrzeżonymi, liczne ścieżki piesze i rowerowe, a do tego ciekawe ośrodki edukacyjne oraz miejsca historyczne. To także Puszcza Notecka, a w niej m.in. bielik i inne fantastyczne zwierzęta i owady, które możemy spotkać – wskazuje.

Kraina keczupu i świni złotnickiej

– W tym regionie nie ma dużo przemysłu, jest za to mnóstwo hotelików, agroturystyk, pensjonatów, więc każdy turysta znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie i swojego portfela  zachęca Trójkowy gość. – Tutaj naprawdę zwalnia czas, a i telefon rzadziej albo w ogóle nie dzwoni – dodaje.

Przeczytaj także


W Krainie Stu Jezior można także spróbować regionalnych potraw. – Przede wszystkim jest to kraina keczupów: wiadomo, że keczup międzychodzki jest najlepszy – uśmiecha się pan Michałek. – A poza tym świnia złotnicka, rodzima wielkopolanka, którą możemy znaleźć w kilku fajnych obiektach, zupa czosnkowa czy choćby żołądki po międzychodzku – zachęca.


Posłuchaj

6:29
Kraina Stu Jezior - turystyczny raj (W Polskę/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: W Polskę
Prowadzi: Jacek Frentzel
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 9.28

pr

Polecane