"Cud nad Narwią". Łomża, czyli miasto wielu kultur [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Cud nad Narwią". Łomża, czyli miasto wielu kultur [POSŁUCHAJ]
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny w Łomży pochodzi z drugiej połowy XIX wiekuFoto: shutterstock/Eryk Stawinski

Józef Piłsudski mówił w 1920r., że nie byłoby "Cudu nad Wisłą", gdyby nie "Cud nad Narwią". Łomża, choć obecnie należy do województwa podlaskiego, leży na północno-wschodnim Mazowszu. 

Warto ją odwiedzić z wielu powodów, o czym przekonywał Jacek Frentzel w Trójkowym cyklu "W Polskę!". 

– Łomża to miasto Hanki Bielickiej i książąt mazowieckich. Niewiele osób kojarzy, że Łomża skończyła 604 lata. Jest tylko o pięć lat młodsza od Warszawy. Została ulokowana przez tego samego książęcia. Przez cały czas była północno-wschodnim Mazowszem, mimo że znajduje się już w województwie podlaskim – mówi Jacek Winko z lokalnej organizacji turystycznej. 

Turystyka

– W tej chwili kończymy remont płyty głównej starego rynku. Trzy lata temu odkryliśmy artefakt fundamentów piętnastowiecznego ratusza. Okazał się on trzykrotnie większy, niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Atrakcją będzie przykrycie fundamentów szkłem i udostępnienie ich turystom – zaznaczył w Trójce. 

– Warto dodać, że Łomża jest miastem wielokulturowym. Przez setki lat mieszkali tu zarówno prawosławni, rzymscy katolicy, jak i społeczność żydowska, która przez lata wiele wniosła do rozwoju tego miejsca – zaznaczył. 

Łomża i Hanka Bielicka 

Z miastem związana była Hanka Bielicka. – Łomża kochała Hankę Bielicką i do dziś pielęgnuje pamięć o niej. Aktorka w ostatnich latach swojej działalności artystycznej bardzo często z sentymentem wracała do tego miasta  powiedział w jednej z rozmów w Polskim Radiu ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. 

Czytaj także:

W mieście powstał nawet salonik poświęcony jej pamięci. Artystka przekazała do niego kilka swoich pamiątek, strojów i kapeluszy i pragnęła, by miejsce to wyglądało tak samo, jak jej warszawskie mieszkanie. Zobaczyć w nim można także zgromadzone kreacje estradowe, obrazy, karykatury i rysunki, rzeczy, które przywiozła z podróży artystycznych po świecie, dyplomy oraz nagrody telewizyjne Wiktory.

Posłuchaj

5:01
Łomża miasto wielu kultur i "cud nad Narwią" (W Polskę/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemW Polskę
Autor cyklu: Jacek Frentzel
Data emisji: 18.08.2022
Godziny emisji: 9.34

Polecane