Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia, która rośnie w siłę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia, która rośnie w siłę
Pałac Branickich - siedziba Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Foto: Shutterstock.com

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od lat jest w czołówce rankingu uczelni medycznych w naszym kraju. – Sukces ten zawdzięczamy temu, że mieszkamy w pięknym mieście i pięknym regionie, że pracujemy na uczelni, która jest pełna fantastycznych ludzi, pełnych ambicji, marzeń, planów, gotowych do ciężkiej pracy – mówi prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Widzimy to nie tylko w rankingach, ale też w tym, co na co dzień robimy, jak rozwijamy swoje badania, ale też jak pomagamy pacjentom w naszych szpitalach klinicznych – mówi gość Trójki.

Centrum Sztucznej Inteligencji

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku działa między innymi Centrum Sztucznej Inteligencji. – To ośrodek, w którym staramy się zaprząc do codziennej praktyki medycznej rozwiązania związane z badaniem całego genomu. Robimy to w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych, chorób nowotworowych, ale też chorób związanych z sercem, ośrodkowym układem nerwowym. Robiliśmy podobne badania także w przypadku COVID-19. Szukamy połączenia przyczyn wielu poważnych, strasznych chorób nie tylko w tym, co do tej pory znamy, ale także u samego podłoża, czyli w tym, co jest zapisane w genach. I staramy się te badania bardzo mocno wprowadzić do praktyki, stąd też łączymy je mocno z tym, co pacjenci robią, jak się zachowują, jaki mają styl życia, przyzwyczajenia, dietę – opowiada prof. Marcin Moniuszko i dodaje, że taka praca wymaga wielu poświęceń i niemałych nakładów finansowych.

Ludzie  największy atut

– Naszym największym atutem są ludzie, którzy chcą pracować. Poza tym jesteśmy w pięknym miejscu, mamy piękny pałac, który jest siedzibą naszą uczelni, a wszystkie nowoczesne laboratoria, szpitale są w zasadzie w odległości 5-10 minut spacerem – zaznacza rozmówca Piotra Firana. – Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych ludzi, którzy szukają przygody na życie, przygody z medycyną, z różnymi jej kierunkami. Nauka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku naprawdę jest niezapomniana, na najwyższym poziomie. Poza tym robimy rzeczy, które – mamy nadzieję – zmienią oblicze medycyny w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu lat – dodaje.

Nieunikniony rozwój telemedycyny

W audycji rozmawiamy o również o rozwoju telemedycyny. – Jest on nieunikniony, czasami smutne okoliczności mogą wymusić przyspieszenie pewnych procesów. Tak jest niestety zawsze w przypadku pandemii czy wojny. Abyśmy mogli rozwijać telemedycynę bez takich przykrych pretekstów, rozwijać rozwiązania sztucznej inteligencji, musimy najpierw przeprowadzić odpowiednie badania, które wykażą ich sens. Nie możemy czegoś na ślepo proponować – bo może się uda, bo coś jest ładnie opakowane, bo mamy do czynienia z fajną aplikacją. Na początku trzeba sprawdzić, co w takiej aplikacji czy danym urządzeniu powinno się znaleźć, żeby było przydatne i sensowne z punktu widzenia pacjenta, lekarzy i w ogóle całego systemu ochrony zdrowia. I my taką ciężką robotę wykonujemy – dodaje gość Trójki.

Czytaj także:


Markery  nowe czynniki ryzyka

– Szukamy nowych czynników ryzyka, które pozwolą na przykład wyszczególnić nam tych pacjentów, którzy są bardziej narażeni na udar czy zawał serca. Sporo już wiemy, nie ukrywajmy, nie żyjemy w próżni, ale wraz z rozwojem technologii, wraz z rozwojem medycyny, nowych badań, chcemy poznawać coraz to nowe markery, które sprawią, że nasze diagnozy będą bardziej precyzyjne – podsumowuje prorektor.


Posłuchaj

8:05
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Dlaczego warto przyglądać się działaniom tej uczelni? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Program 3 Polskiego Radia odwiedza Białystok i Podlasie w związku z kolejnym etapem Trójkowego Rajdu Rowerowego. To pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 jest nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza możemy słuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".


Kurier poranny 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 12.08.2022
Godziny emisji: 12.36

Polecane