Żaglowce, Mozart, rowery, miód i gęsina – co ciekawego w Trójmieście i na Pomorzu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żaglowce, Mozart, rowery, miód i gęsina – co ciekawego  w Trójmieście i na Pomorzu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

To już ostatni weekend wakacji. Piękna pogoda zachęca do różnego rodzaju aktywności: od kąpieli morskich po zwiedzanie i degustacje miejscowych specjałów. Naszym przewodnikiem po Trójmieście i Pomorzu jest Mariusz Leśniewski, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Bałtyckiego.

  • W piątek, 26 sierpnia, zaczyna się w Gdańsku trzydniowy zlot żaglowców Baltic Sail. Wieczorem na Mołtawie odbędzie się Wielka Parada Żaglowców
  • W sobotę, 27 sierpnia, w Pszczółkach odbędzie się "najsłodsza impreza w regionie" czyli Święto Miodu. W jego trakcie będzie można m.in. kupić tradycyjny miód pszczółkowski

Wielka Parada Żaglowców i Mozart

– Takiego wysypu imprez nie mieliśmy od kilku tygodni, aczkolwiek przez całe lato na Pomorzu i w Trójmieście dzieje się bardzo dużo. Wielki zlot żaglowców Baltic Sail zaczyna się już dzisiaj, w piątek, i potrwa trzy dni. Gdańsk jest jednym z jego organizatorów – opowiada rozmówca Piotra Firana. – O godzinie 18 odbędzie się Wielka Parada Żaglowców. Może nie wszystkie będą pod żaglami, bo manewrowanie na Motławie łatwe nie jest, ale to są piękne jednostki i warto je zobaczyć. Kto może, niech przyjeżdża do Gdańska na Długie Pobrzeże – zachęca.

– Natomiast jeżeli ktoś woli poważne klimaty, to w sobotę w katedrze oliwskiej odbywa się koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego "Mozartiana", który trwał przez cały tydzień – dodaje.

Miód z Pszczółek

Pszczółki to piękna miejscowość w okolicach Trójmiasta słynąca z miodu wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych. Są aż trzy jego rodzaje – majowy, czerwcowy i lipcowy – różniące się barwami i smakiem. Ten pierwszy jest prawie biały i najłagodniejszy smakowo, kolor drugiego wchodzi w czerwienie, natomiast lipcowy jest prawie brązowy. – Zapraszam na Święto Miodu Pszczółkowskiego. Będzie wiele atrakcji, ale numerem jeden będzie oczywiście miód: zacny, smaczny i przede wszystkim zdrowy – wylicza jego zalety Trójkowy gość. – Oprócz degustacji będzie możliwość zakupu miodu, występy, koncerty i inne atrakcje – zachęca.

Posłuchaj

5:08
Ostatni weekend wakacji. Jakie atrakcje w Trójmiescie i na Pomorzu? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W rowerowym klimacie

– Rowerzyści mają się w Trójmieście bardzo dobrze. Mamy piękny bulwar nadmorski, który ciągnie się od Gdańska do Gdyni. To ulubiony szlak mieszkańców w weekendy, ale także turystów, którzy bardzo go chwalą - opowiada Mariusz Leśniewski. – Mamy rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych w Gdańsku, może mniej w Gdyni, które służą do dojazdów do pracy. Jeśli ktoś chce dojechać do pracy, powinien sobie poradzić właściwie z dowolnego miejsca – zapewnia.


Posłuchaj

4:38
Rowerowe klimaty w Trójmieście (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kaszubska kuchnia: smaczna i zdrowa

– Turyści głównie odżywiają się w fast foodach i tą słynna "rybką bałtycką", która moim zdaniem jest przereklamowana i dość droga, a mamy Kaszuby i ich całe bogactwo kulinarne. A więc przede wszystkim gęsina! – zachęca wicenaczelny Dziennika Bałtyckiego– Tradycyjna kuchnia kaszubska jest przede wszystkim zdrowa, bo oparta na lokalnych produktach, jest prosta i jest ciekawa – wylicza.

Posłuchaj

3:53
Kaszubska kuchnia: prosta, smaczna i zdrowa (Pora na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Trójkowy Rajd Rowerowy

Trójkowy Rajd Rowerowy to była pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3, Dariusz Urbanowicz, w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokonał 1250 km przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn, by zakończyć w trasę Gdańsku. Na mecie każdego z etapów było uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 nadawaliśmy na żywo piątkową audycję "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza mogliśmy także wysłuchać w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Mariusz Leśniewski (zastępca redaktora naczelnego Dziennika Bałtyckiego)
Data emisji: 26.08.2022
Godziny emisji: 10.11, 11.36, 12.41

pr


Polecane