Spadkobiercy Papcia Chmiela. Polski komiks wciąż ma się dobrze
2022-08-04, 16:08 | aktualizacja 2022-08-04, 17:08
Wychowały pokolenia, rozbudzały wyobraźnię i nadal znajdują swych odbiorców – mowa o komiksach, które nie odchodzą do lamusa nawet w zalewie nowych form rozrywki.
Polski komiks ma tradycje sięgające zaborów i drugiej połowy XIX w. W ówczesnej prasie polskojęzycznej drukowano obrazkowe historie, które trafiały z przekazem również do osób, które nie potrafiły czytać. Taka forma opowiadania historii dobrze odnalazła się w realiach II Rzeczypospolitej, a prawdziwy rozkwit przeżywała w czasach PRL-u.
Wielu Polaków do dziś z sentymentem wspomina perypetie Tytusa, Romka i A'Tomka, Kapitana Żbika czy Kajka i Kokosza. – Komiks jest jak podróż w czasie. Odpowiada na potrzeby aktualnego pokolenia, jest jego głosem i wyrazicielem. Zwraca się w dużej mierze, choć nie tylko, do ludzi młodych – mówił w Trójce Wojciech Łowicki, kurator sztuki i popularyzator komiksu. – Dobrze opowiedziana komiksowa narracja potrafi uczyć, a nawet wychować całe pokolenie.
Chude lata i odrodzenie
W latach 90. ub. wieku krajowe produkcje zaczęły przegrywać z zalewającymi rynek komiksami zachodnimi. Kolejnym ciosem dla drukowanych historyjek obrazkowych było upowszechnienie się internetu w pierwszej dekadzie tego stulecia. Ostatnio komiksy przeżywają mały renesans, na polskim rynku znów zaczęło się ukazywać kilka czasopism, w których są one publikowane.
Czołowi polscy autorzy komiksów cieszą się międzynarodowym uznaniem krytyków i pasjonatów tego gatunku. Mają oni wsparcie rodzimych instytucji kulturalnych. – Polski komiks budzi zainteresowanie. Cały czas staramy się go popularyzować i zachęcać do tego, aby był obecny zarówno w dyskursie badawczym, jak i na rynku wydawniczym – mówił w "Trójce do trzeciej" Artur Wabik z Fundacji Muzeum Komiksu w Krakowie.
Największą popularnością komiksy cieszą się w Stanach Zjednoczonych i Japonii, natomiast w Europie pod tym względem króluje Francja. O tym, że i w Polsce nie brakuje fanów tego rodzaju sztuki, świadczą liczne zloty i spotkania organizowane w domach kultury i na uczelniach.
Posłuchaj
Zobacz też:
- Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"
- 10. Krakowski Festiwal Komiksu – spotkania z twórcami, wystawa i komiksowy spacer
- Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 4.08.2022
Godzina emisji: 13.28
kc