"Perswazje": jaka jest nowa ekranizacja powieści Jane Austen z Dakotą Johnson w roli głównej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Perswazje": jaka jest nowa ekranizacja powieści Jane Austen z Dakotą Johnson w roli głównej?
Powieści Jane Austen, ukazujące życie w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku, wciąż są chętnie przenoszone na ekran zarówno w formie filmów, jak i serialiFoto: shutterstock.com

Na jednej z platform filmowych pojawiła się ekranizacja powieści Jane Austen "Perswazje". Nie jest to największy przebój, ale na pewno znajdzie swoich zwolenników. Być może twórcom uda się także zachęcić młodych widzów do jej obejrzenia. W jaki sposób?

  • Żyjąca w latach 1775-1817 Jane Austen należy do najpopularniejszych angielskich autorek. Jej dorobek obejmuje siedem powieści (w tym dwie wydane pośmiertnie), dwie niedokończone, oraz opowiadania z młodości
  • Powieści Jane Austen, ukazujące życie w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku, wciąż są chętnie przenoszone na ekran zarówno w formie filmów, jak i seriali. Tylko "Duma i uprzedzenie" doczekała się 11. ekranizacji

Od "50 twarzy Greya" do "Perswazji"

– Z jednej strony jest to ciekawy zabieg, aby w "Perswazjach" w głównej roli obsadzić Dakotę Johnson, która wcześniej grała w kontrowersyjnych "50 twarzy Greya". Ma to pewnie na celu przyciągnięcie przed ekrany młodych widzów, dla których inni aktorzy nie są może tak interesujący – ocenia polonistka Angelika Szelągowska-Mironiuk, doktorantka Uniwersytetu SWPS. – Z drugiej strony oglądając tę ekranizację miałam ambiwalentne uczucia, które wynikają m.in. z tego, że główna bohaterka była zanadto teatralna w swoich wypowiedziach i zachowaniach – wskazuje.

– Główna bohaterka czasami zwraca się wprost do widzów. To zabieg nawiązujący do pisarstwa Jane Austen, której bohaterki bardzo mocno opowiadają o swoim wnętrzu, o swoim przeżywaniu świata. To są postaci pogłębione psychologiczne, co jest, jak myślę, jedną z przyczyn wielkiej popularności jej pisarstwa – tłumaczy rozmówczyni Marty Piaseckiej. – To zwrócenie się do widza jest też zabiegiem, który na pewno pomaga zrozumienie głównej bohaterki widzom młodszego pokolenia, którzy być może nigdy w życiu nie czytali nie tylko "Perswazji", ale nie mieli do czynienia z żadna powieścią Jane Austen.

"Perswazje" z Dakotą Johnson |Oficjalny zwiastun/YouTube Netflix Polska


Klasyk sprzed ponad ćwierć wieku

Niewątpliwie największą popularnością, ale także uznaniem krytyki, cieszyła się ekranizacja "Rozważnej i romantycznej" z 1996 roku wyreżyserowana przez Anga Lee wg nagrodzonego Oscarem scenariusza Emmy Thompson. Nie bez znaczenie była też doskonała obsada, w której główne role zagrali Emma Thompson, Kate Winslet, Hugh Grant oraz Alan Rickman.

Przeczytaj także


– Myślę, że nie bez przyczyny ta właśnie ekranizacja cieszyła się tak dużym uznaniem krytyków oraz odbiorców, którzy wcale nie są filmoznawcami. Siła tego filmu były bardzo ciekawie wykreowane postaci, dobrze skrojone psychologicznie – wyjaśnia Trójkowy gość. – Jednak porównując najnowsze "Perswazje" i ową "Rozważną i romantyczną" nie można pominąć, że ten drugi film należał do nurtu "kina dziedzictwa". Czyli nurty, ktory w Wielkiej Brytanii miał na celu spajać społeczeństwo, nieco idealizować "stare, dobre czasy", które nie istniały i który w znaczący sposób estetyzował życie dawnej szlachty – tłumaczy.

"Sense and Sensibility" [1995] – Official Trailer/YouTube Sony Pictures Enterteinment


Posłuchaj

11:48
Dakota Johnson w "Perswazjach" wg ostatniej powieści Jane Austen (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Angelika Szelągowska-Mironiuk (polonistka, doktorantka Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 28.07.2022
Godziny emisji: 14.35, 14.46

pr

Polecane