"Kosmogonik" – adaptacja opowiadania Stanisława Lema w technologii VR

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kosmogonik" – adaptacja opowiadania Stanisława Lema w technologii VR
Stanisław Lem, zdjęcie z 1973 rokuFoto: Forum/SZ-Photo/Brigitte Friedrich

"Kosmogonik" to animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema. Prozę polskiego futurologa do wirtualnej rzeczywistości przeniósł Paweł Szarzyński, a koproducentem filmu przedpremierowo pokazywanego na festiwalu w Cannes jest Instytut Adama Mickiewicza.

"Kosmogonik" – starcie dobra ze złem w technologii VR

Inspirowana opowiadaniem Stanisława Lema animacja VR "Kosmogonik" przedstawia historię odległej planety, na której walka dobra ze złem jest równocześnie starciem zacofania i naukowego rozwoju. Animacja Pawła Szarzyńskiego jest jednym z kilku, obok "IO" Jerzego Skolimowskiego i "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, polskich wątków na tegorocznym festiwalu w Cannes.

– Cały fascynujący świat Stanisława Lema to świat, za którym wciąż podążamy, który wciąż inspiruje i który wciąż otwiera nam uszy. Nie możemy też zapomnieć o uniwersalności tego, o czym mówi Lem, czyli o pragnieniu wolności – mówiła w audycji "Trójka przed południem" Honorata Zarębska z Instytutu Adama Mickiewicza, który jest koproducentem animacji.


Najczęściej czytane

Rozmówczyni Marty Piaseckiej, mówiąc o fabule "Kosmogonika", odniosła się do wojny na Ukrainie – Bardzo ważna jest dla nas moc wspólnoty. To niesamowite, w odniesieniu do tego, co się teraz dzieje z nami Polakami, z tym, jak reagujemy, jak pokazujemy tę szlachetność, jednoczymy się przeciwko złu. Myślę, że świat potrzebuje tego kierunku, przykładu, podążania za Lemem. Cały świat teraz jest w olbrzymim konflikcie, więc te wartości, w kontrze do tego, co się dzieje, mają ogromną siłę.Trójwymiarowy świat Stanisława Lema

Skąd pomysł na stworzenie "Kosmogonika" w formie doświadczenia animacji VR? Jak animacja pomaga twórczości Stanisława Lema?  Do tej historii niezwykle pasowało zastosowanie immersyjnego doświadczenia, które mamy też w twórczości Stanisława Lema i z którego możemy wyjść do wielowymiarowego opowiadania historii – odpowiedziała Leokadia Kubicka z Instytutu Adama Mickiewicza. – Nowatorska forma animacji pozwala wkroczyć w świat Lema w trójwymiarze i eksplorować jako uczestnik, a nie jedynie jako widz – dodała Honorata Zarębska.

Posłuchaj

3:52
"Kosmogonik". Animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema prezentowana w Cannes, cz.1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:33
"Kosmogonik". Animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema prezentowana w Cannes, cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Leokadia Kubicka oraz Honorata Zarębska (Instytut Adama Mickiewicza)
Data emisji: 25.05.2022
Godziny emisji: 11.40, 11.47

kr

Polecane