Gaża Toma Cruise'a odleciała w kosmos. Jak zarabiają inni aktorzy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gaża Toma Cruise'a odleciała w kosmos. Jak zarabiają inni aktorzy?
Top Gun MaverickFoto: Paramount Pictures / YouTube/ BE/Beem/East News

Za główną rolę w przebojowym filmie "Top Gun: Maverick" Tom Cruise dostał 100 mln dolarów! Nawet jak na Hollywood to niebotyczne pieniądze: zdecydowana większość nawet największych gwiazd dostaje co najwyżej 1/2 tej sumy. Ale zasadnicze stawki są o wiele niższe.

  • 100 mln dolarów za rolę w jednym filmie to suma rekordowa, której wcześniej nikt jeszcze nie osiągnął
  • Zarobki aktorów zależą od pozycji i wyników, jakie osiągają filmy z ich udziałem. – Jesteś tak dobry, jak twój ostatni film – mówi znane hollywoodzkie powiedzenie

Wysoka gaża za sentymenty

– Stawki na pewno się zwiększyły, ale w tym wypadku jest dodatkowo wyjątkowa historia: Tom Cruise zagrał w 1986 roku w "Top Gunie". Twórcy chcieli do tej historii wrócić i pokazać także młodszej publiczności kolejną wersję, ale z tym samym aktorem, by dzięki temu zyskać także publiczność, która wtedy pokochała "Top Gun" i rolę Toma Cruise'a – tłumaczy krytyk filmowy Marcin Radomski. – Dzięki temu była szansa, żeby ten aktor osiągnął tak wysoką, rekordową stawkę za swoją rolę – wskazuje.

– Film stał się wielkim przebojem – 1,2 mld dolarów z dystrybucji w kinach – a przecież dojdą do tego zyski ze sprzedaży DVD oraz ze streamingu, który dzisiaj jest bardzo ważny – dodaje.

Nie tylko Tom Cruise

Gaża Toma Cruise'a jest rekordowa, jeśli chodzi o rolę w jednym filmie. Wcześniej Keanu Reeves za główną rolę w trzech częściach "Matriksa", filmu przełomowego w kinematografii, zainkasował w sumie 250 mln dolarów. Z kolei Johnny Depp, wcielając się w rolę kapitana Jacka Sparrowa, za każdy film dostał 80 mln dolarów. A filmów o piratach z Karaibów, przypomnijmy, było pięć. – Jak widać stawki dla niektórych aktorów są niezwykle wysokie, ale ta sytuacja się zmienia w zależności od ich pozycji. Do tego dochodzą sprawy prywatne, które często krzyżują te plany – wyjaśnia Marcin Radomski. – Tak było, jak wiadomo, w przypadku Johnny'ego Deppa, dotyczyło to także Toma Cruise'a. W jego przypadku były to problemy małżeńskie [z Katie Holmes – red.], czy też kwestia związków z sektą scjentologów.

Przeczytaj także


Wszystko zależy także od umiejętności zarządzania swoją karierą i swoimi pieniędzmi. Nicolas Cage robił różne dziwne zakupy (m.in. zmumifikowane głowy Pigmejów i wielką kolekcję komiksów) i w efekcie zbankrutował. Daniel Craig w zeszłym roku dzięki ostatniej części Bonda znalazł się w dziesiątce najlepiej zarabiających aktorów, natomiast w tym roku nie zagrał w żadnym filmie. Z kolei Helen Mirren gra główną rolę w serialu "Katarzyna Wielka", którego jest także producentką wykonawczą: dzięki temu nie tylko otrzymała gażę aktorską, ale ma także procent od zarobków produkcji.

Top Gun: Maverick |NEW Official Trailer (2022 Movie) – Tom Cruise/ YouTube Paramount Pictures


Posłuchaj

3:40
Tom Cruise dostał rekordową gażę za "Top Gun: Maverick" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 13.30

pr

Polecane