W Stanach powstanie talent show dla pisarzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Stanach powstanie talent show dla pisarzy
Napisać dobrą książkę w 30 dni to nie lada wyzwanieFoto: Shutterstock / Stock-Asso

Jedna z amerykańskich stacji telewizyjnych pracuje nad programem typu reality show, mającego wyłonić… największy talent literacki. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną i intensywną promocję dzieła, na napisanie którego będzie miał zaledwie 30 dni.

Stacje telewizyjne nie ustają w wysiłkach mających na celu przyciągnięcie widzów czymś nowym i zaskakującym. Po muzykach, akrobatach, modelach i kucharzach swój talent show będą mieli również pisarze. "America's Next Great Author" – "Następny wielki pisarz Ameryki" – to tytuł programu, którego gospodarzem ma być poeta i autor bestsellerowych powieści dla dzieci Kwame Alexander.

W pierwszym etapie eliminacji potencjalne gwiazdy amerykańskiej literatury będą miały minutę na zaprezentowanie próbki swojej twórczości. Sześcioro z nich zakwalifikuje się do wielkiego finału, w którym zostaną wysłani na 30-dniowy obóz pisarski, podczas którego będą im stale towarzyszyć kamery telewizyjne. W tym czasie, z pomocą przydzielonych im mentorów, będą mieli za zadanie napisać książkę. – Moim zdaniem to świetny pomysł. Napisanie książki w 30 dni jest trudne, ale nie jest niemożliwe – mówił w Trójce pisarz Łukasz Orbitowski. – Najprawdopodobniej będzie to zła książka, ale niekoniecznie.

Pisarze lepsi od golasów

Zdaniem ekspertów, "America's Next Great Author" nie zaniży standardów obowiązujących obecnie w telewizji. – Mamy programy, w których nakłania się ludzi do tego, żeby rozbierali się do naga i porównuje się ich walory fizyczne. Więc w momencie, kiedy ludzie będą rywalizować, kto z nich napisze lepszą książkę, przechodzimy na wyższy poziom – stwierdziła w "Trójce do trzeciej" medioznawczyni dr Jolanta Hajdasz.

Łukasz Orbitowski też widzi pozytywne strony nowego programu. – Gdyby książki nie były istotne, to ten program by nie powstał. Czytelnictwo nie jest widocznie na tak złej pozycji, jak nam mówią – zauważył laureat Paszportu "Polityki".

Show "America's Next Great Author" na pewno będzie wielką szansą dla debiutantów. Oprócz nagrody finansowej zwycięzca zgarnie w pakiecie ogólnokrajową promocję swojej książki. Wciąż jeszcze można nadsyłać zgłoszenia do programu – pilotażowy odcinek zostanie pokazany jesienią.


Posłuchaj

3:48
"America's Next Great Author" – talent show dla pisarzy
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 12.46

kc

 


Polecane