"Kosmogonik": animacja VR na podstawie Lema

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kosmogonik": animacja VR na podstawie Lema
Kadr z filmu "Kosmogonik"Foto: mat. prasowe

"Kosmogonik" to animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema. Nie można jej obejrzeć tak po prostu: do tego potrzebne są okulary VR. Ale kiedy się już je założy, wtedy to naprawdę jest inny świat! O tym jak ten film powstał, co się z nim teraz dzieje i jak go jednak można zobaczyć opowiada reżyser Paweł Szarzyński.

Animacja VR "Kosmogonik" przedstawia historię odległej planety, na której walka dobra ze złem jest równocześnie starciem zacofania i naukowego rozwoju. Animacja powstała na bazie opowiadania Stanisława Lema "Uranowe uszy" i inspirowana jest rysunkami Daniela Mroza z książki "Bajki robotów". – Team, który wygenerował pomysł na całą realizację, to jestem ja i moja siostra, Marta Szarzyńska, która była producentką. Ja byłem pierwszym reżyserem i częściowo animatorem tego projektu – mówi Paweł Szarzyński.


– "Kosmogonik" to animacja VR bazująca na opowiadaniu "Uranowe uszy" Stanisława Lema. Jest to adaptacja: nie trzymamy się wiernie oryginału, aczkolwiek jesteśmy bardzo blisko oryginalnych tekstów, które napisał Lem. Nasz film potrzebuje interfejsu w postaci okularów VR, aby go zobaczyć, doświadczyć – tłumaczy reżyser. – Widzowie, którzy mają szansę zobaczyć "Kosmogonika" mają wpływ na to, co widzą: mogą wejść w ten świat, mogą się w nim poruszać, mogą sami sobie kadrować tę animację, która się dzieje wokół nich. Muszą się obracać, czasami trochę się schylić... – opisuje.

– Widzimy wirtualną diaporamę rozłożoną wokół nas i widzowie mogą się poruszać wokół niej, a akcja się dzieje przed nami. A po naszej stronie jest trochę kontroli wizualnej... – wskazuje w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

W audycji ponadto

  • spotkanie z Bartoszem Chajdeckim kompozytorem muzyki do wielu polskich filmów i seriali, jedynym Polakiem nominowanym do nagrody najważniejszego festiwalu muzyki filmowej na świecie Film Fest Ghent obok m.in.: Hansa Zimmera, Jamesa Newtona Howarda, Alexandra Desplata;
  • Festiwal Kino Letnie Sopot Zakopane – aktualne wydarzenia, rozmowa z Pawłem Adamskim, organizatorem pokazów;
  • wakacyjne festiwale i przeglądy filmowe – zapowiedzi;
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

50:18
"Kosmogonik" film w technice VR (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

51:54
Bartosz Chajdecki o swojej muzyce filmowej (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 22.07.2022
Godziny emisji: 13.06, 14.06

pr

Polecane