Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie – zabawa, otwartość i dystans do samego siebie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie – zabawa, otwartość i dystans do samego siebie
Carnaval Sztukmistrzów Urban Highline Festival w Lublinie w 2021 rokuFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Impreza ludyczna i masowa, ale jednocześnie przemycająca niebanalne treści – taki jest Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie, który w tym roku odbędzie się między 28 a 31 lipca.

Rozpoczynający się w najbliższy czwartek Carnaval Sztukmistrzów to doskonała okazja, aby nieco oderwać się od obowiązków dnia codziennego. – Karnawał to jest przede wszystkim odwrócenie porządków, stawanie na przekór naszej codzienności i rutynie – mówiła w Trójce koordynatorka imprezy Iwona Kornet.

Program lubelskiego karnawału obejmuje ok. 130 wydarzeń rozłożonych na cztery dni. Zdecydowana większość z nich będzie odbywać się pod gołym niebem, z udziałem artystów ulicznych, łamiących bariery, które dzielą ich od publiczności. Będąc widzem, trzeba się więc liczyć z tym, że zostanie się zaproszonym do odegrania jakiejś roli. – Najważniejsza jest zabawa, ludyczność, otwartość, duża doza dystansu do samego siebie – stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Cygler.  

Cyrk opowiadający historie

Carnaval Sztukmistrzów ma też pomóc niewtajemniczonym poznać nowe oblicze cyrku, który nie jest już areną bezmyślnej rozrywki z udziałem zwierząt przymuszanych do wykonywania różnych sztuczek. – To, co prezentujemy na scenach teatralnych i, przede wszystkim, na ulicy, to zupełnie inna forma ekspresji i narracji, która polega na użyciu technik cyrkowych po to, by opowiedzieć jakąś historię – tłumaczyła Iwona Kornet.

Takie historie będzie można oglądać m.in. na placu Litewskim, zamienionym przez artystów w wielki salon z ogromną kanapą. W karnawale wezmą też udział akrobaci wykonujący niebezpieczne pokazy z użyciem dźwigu lub samochodu. Natomiast dla widzów, którzy od zabawy bardziej cenią sobie przeżycia artystyczne, organizatorzy przygotowali spektakle w sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie oraz w namiocie cyrkowym ustawionym na Błoniach pod Zamkiem.


Posłuchaj

6:58
Carnaval Sztukmistrzów – zabawa, otwartość i dystans do samego siebie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Iwona Kornet (koordynatorka imprezy Carnaval Sztukmistrzów)
Data emisji: 25.07.2022
Godziny emisji: 14.20

kc

Polecane