Pies na plaży – co na to prawo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pies na plaży – co na to prawo?
Co na temat przebywania psów na plaży mówi prawo?Foto: shutterstock.com

Zdania na temat czworonogów na plaży są wśród wypoczywających podzielone. Jedni cieszą się, widząc je biegające po piasku, inni – boją się o siebie i o swoje dzieci. Opinie opiniami, ale co na temat przebywania psów na plaży mówi prawo?

Pies na plaży – cieszy oko czy zagraża?

Od złości po radość – tak można określić spektrum uczuć, których doznajemy, kiedy widzimy psy na plaży. Jedni są oburzeni, inni się cieszą, a prawda podobno leży pośrodku. Mowa o przepisach, które umożliwiają wprowadzanie psów na plaże. Sprawdziliśmy, co na ten temat myślą plażowicze i co konkretnie mówi m.in. regulamin kąpieliska w Świnoujściu.

Wyjście z psem na plażę wielu właścicielom tych zwierząt wydaje się oczywiste – w końcu traktują go jak członka rodziny. Biegające pomiędzy parawanami czworonogi mogą jednak przeszkadzać innym plażowiczom, którzy boją się ewentualnych agresywnych zachowań psa skierowanych w nich samych lub w stronę ich dzieci. 

Najczęściej czytane

Przebywanie psa na plaży a prawo, czyli konflikt interesów

Co na temat przebywania psów na plaży mówi prawo? Otóż w naszym kraju nie obowiązuje ogólny zakaz wejścia na plażę z psem, jednak każda gmina jest uprawniona do uchwalania własnych przepisów dotyczących m.in. utrzymania czystości i porządku. Jak to jest np. w Świnoujściu?

– Z psami na plażę wchodzić można. Przepisy mówią nam jasno, że nie możemy tego zabronić, natomiast zwierzęta, które znajdują się na plaży, muszą być pod nadzorem właściciela – podkreśla Karolina Samitowska, kierownik jednego ze świnoujskich kąpielisk. – Nie jest też jasno określone, czy pies musi mieć smycz albo kaganiec. Może być wytresowany do tego stopnia, że może ich nie posiadać. Jeżeli pies jest posłuszny właścicielowi, można to uznać za dozór właściciela nad zwierzęciem – wyjaśnia.

I tu pojawia się konflikt interesów.  Z jednej strony zabronienie wprowadzania psów na plaże spowoduje, że osoby posiadające zwierzęta będą niezadowolone, bo ogranicza się ich prawa, i będą, słusznie zresztą, pisać do nas w tej sprawie zażalenia. Tak samo będą mieli problem ci, którzy boją się zwierząt i którzy chcą wypoczywać w spokoju z małymi dziećmi. Boją się o swoje pociechy, boją się o siebie i też mają rację – stwierdza Karolina Samitowska.

Psia plaża w Świnoujściu

W Świnoujściu od lat funkcjonuje tzw. psia plaża. Ten odcinek kąpieliska wydaje się rozwiązaniem doskonałym dla miłośników i przeciwników plażowania z psem. Ale nie jest.

– Psia plaża funkcjonuje od początku czerwca do końca sezonu letniego. Natomiast jest problem, bo psia plaża to teren niestrzeżony. Są rodziny, które mają zwierzęta, mają dzieci i chcą odbywać kąpiele na strzeżonym kąpielisku. I tutaj pojawia się znowu problem – mówi kierownik Samitowska.

Posłuchaj

2:57
Pies na plaży – z prawnego punktu widzenia (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Plaża dla psów w Gdyni/Gdynia

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek
Data emisji: 16.07.2022
Godzina emisji: 6.53

kr

Polecane