Jak lato, to i plaża. Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak lato, to i plaża. Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?
Obok zachowywania porządku na plażach drugim, większym problemem jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą, które co roku stanowi dla Polaków duży problemFoto: Shutterstock

Lato w tym roku zapowiada się wyjątkowo upalnie. Na polskim wybrzeżu pojawili się już turyści chętni do plażowania i kąpieli. Jak dba się o czystość polskich plaż i jak zachować bezpieczeństwo nad wodą? Pytali o to nasi Trójkowi reporterzy.

  • Na kąpieliskach rozpoczął się sezon plażowy. Ratownicy w pełnej obsadzie pracować będą od 1 lipca.
  • Choć turystów nie brakuje, samorządy czyszczą i sprzątają plaże. Przykładowo, plaża w Sopocie jest sprzątana mechanicznie od godz. 6.00 do godz. 9.00 za pomocą ciągników z bronami.
  • Jak podaje Komenda Główna Policji, tylko w ostatnich trzech latach na kąpieliskach i w zbiornikach wodnych utonęło ponad 1300 osób.
  • Nad wodą może dojść nie tylko do utonięć, ale i poparzeń czy do wyczerpania cieplnego organizmu, co dotyczy szczególnie osób starszych i schorowanych. Głównym problemem jest jednak łączenie spędzania czasu w wodzie ze spożywaniem alkoholu. 

Trójmiejskie plaże walczą ze śmieciami i… glonami

Powoli rozkręca się sezon plażowy na kąpieliskach, w większości tych trójmiejskich. Ratownicy w pełnej obsadzie pracować będą od 1 lipca. Choć turystów nie brakuje, samorządy czyszczą i sprzątają plaże.

Jak zwraca uwagę dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie Grażyna Dobrzyńska, przy sporej ilości odwiedzających utrzymanie czystości na plaży nie jest łatwym zadaniem. – Plaża jest sprzątana mechanicznie od godz. 6.00 do godz. 9.00 za pomocą ciągników z bronami. Potem sprzęt musi zjechać z plaży ze względu na turystów.

Napotkani przez reportera Sebastiana Kwiatkowskiego turyści narzekają głównie na znajdujące się na plaży śmieci i glony przy brzegu. – To zawsze był kłopot – mówi o tym drugim Grażyna Dobrzyńska. – To, nie tylko w Sopocie, ale i na każdym wybrzeżu, jest standardem. Glony ciężko wybrać z wody, dlatego że czasami mają postać mazi. Natomiast absolutnie nie są szkodliwe – tłumaczy.


Najczęściej czytane

Zagrożenia nad wodą. Nie tylko utonięcia

Obok zachowywania porządku na plażach drugim, większym, problemem jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą, które co roku stanowi dla Polaków duży problem. Jak podaje Komenda Główna Policji, tylko w ostatnich trzech latach na kąpieliskach i w zbiornikach wodnych utonęło ponad 1300 osób. 

Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, informuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat wezwań do osób tonących było mniej (głównie ze względu na lockdown), jednak wciąż zdarzają się pojedyncze przypadki śmierci z powodu utonięcia. Poza tym interwencje dotyczą nie tylko osób, które kąpią się nieodpowiedzialnie.

– Na plaży może dojść nie tylko do utonięć – bardzo często są to wezwania do urazów, a także do poparzeń czy do wyczerpania cieplnego organizmu. Są to głównie skutki plażowania w bardzo nieodpowiedzialny sposób. Osoby schorowane i starsze, które powinny unikać wysokich temperatur, zwłaszcza w warunkach największego nasłonecznienia, czyli w godzinach 11.00 – 16.00. Bardzo szybko może u nich dojść do wyczerpania cieplnego, a w konsekwencji również do udaru słonecznego – wyjaśnia rzecznik.

Posłuchaj

2:17
Jak dba się o porządek na plażach w Polsce? (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Posłuchaj

2:18
Apel o bezpieczne plażowanie i kąpanie się. Utonięcie to nie jedyne zagrożenie (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

🌊 Nie straszymy, radzimy. Sprawdź, jak bezpiecznie spędzać wakacje nad wodą/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Bed and Breakfast
Prowadzą: Piotr FiranRaf Uzar
Autorzy materiałów reporterskich: Patryk Lewy, Sebastian Kwiatkowski
Data emisji: 25.06.2022
Godziny emisji: 6.51, 8.16

kr

Polecane