Teleskop Webba – nasze nowe okno na wszechświat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teleskop Webba – nasze nowe okno na wszechświat
Kosmiczny Teleskop Jamesa WebbaFoto: shutterstock.com

32 lata temu było głośno o Teleskopie Hubble’a, a teraz przyszedł czas na Teleskop Jamesa Webba – najpotężniejszy, największy i najbardziej złożony teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek powstał. Naukowcy liczą, że odpowie na pytania związane z Układem Słonecznym, odległymi gwiazdami i początkami wszechświata.

  • Teleskop Jamesa Webba powstały przy współpracy m.in. NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej został już idealnie ustawiony na swojej pozycji i może wykonywać doskonale ostre zdjęcia kosmosu.
  • W odróżnieniu od starszego o 32 lata Teleskopu Hubble'a Teleskop Webba jest przystosowany do obserwacji w bliskiej, dalekiej i średniej podczerwieni, co pozwala na obserwację najodleglejszych galaktyk.
  • Naukowcy liczą, że Teleskop Webba odpowie na pytania związane z Układem Słonecznym, odległymi gwiazdami i początkami wszechświata.
  • Pierwsze wyniki naukowe Teleskopu Webba powinniśmy poznać w lipcu tego roku.

Teleskop Webba już na swojej pozycji. Pierwsze wyniki obserwacji jeszcze w lipcu

Teleskop Jamesa Webba powstał przy współpracy m.in. NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Na początku maja NASA potwierdziła, że teleskop został idealnie ustawiony na swojej pozycji i może wykonywać doskonale ostre zdjęcia kosmosu. Teraz nadszedł czas uruchomienia jego pokładowych instrumentów, co ma potrwać dwa miesiące.

– Teleskop Jamesa Webba, wysłany w grudniu 2021 roku, pod koniec stycznia dotarł na docelową orbitę, gdzieś tam za Księżycem. Trwają właśnie ostatnie przygotowania do jego pracy. Potrzebne było wychłodzenie wszystkich instrumentów teleskopu, by mogły obserwować w tym zakresie światła, w którym chcemy. Trzeba było przetestować również wszystkie instrumenty. Jesteśmy już na ostatniej prostej przed tym, by zacząć pełne obserwacje. Pierwsze wyniki naukowe teleskopu powinniśmy poznać w lipcu tego roku – zapowiedział w audycji "Trójka do trzeciej" Rafał Grabiański z portalu Urania - Postępy Astronomii.

Najczęściej czytane

Teleskop Webba i Teleskop Hubble'a – co je różni?


Czym Teleskop Webba różni się od starszego o ponad trzy dekady Teleskopu Hubble'a? Dlaczego Teleskop Hubble'a przestał wystarczać naukowcom?

– Teleskop Hubble'a jest wielkim teleskopem, który do dzisiaj dostarcza nam bardzo cennych danych naukowych. Obserwował on głównie w świetle widzialnym. Teleskop Webba jest bardziej przystosowany do obserwacji w bliskiej, dalekiej i średniej podczerwieni, a to jest ten zakres, w którym nasze oko już nie widzi. Dlaczego to jest ważne? Bo w tym zakresie światła da się obserwować najodleglejsze galaktyki, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu. Najstarsza galaktyka, której sięgał Teleskop Hubble'a i inne teleskopy, powstała mniej więcej ponad 400 mln lat po Wielkim Wybuchu, czyli po powstaniu całego wszechświata. Teleskop Jamesa Webba będzie w stanie obejrzeć galaktyki znajdujące się jeszcze dalej  takie, które powstały zaledwie 100 mln lat po Wielkim Wybuchu, więc na samym początku, kiedy jeszcze formowały się pierwsze gwiazdy – wyjaśnił gość Trójki.


Odpowiedź na pytanie o początek wszechświata

Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy, największy i najbardziej złożony teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek powstał. Naukowcy liczą, że odpowie na pytania związane z Układem Słonecznym, odległymi gwiazdami i początkami wszechświata.

– Nie wiemy, jak powstawały pierwsze galaktyki, a za pomocą Teleskopu Jamesa Webba będziemy mogli na nie spojrzeć i zobaczyć, jak one swoim wyglądem, strukturą i składem chemicznym różnią się od galaktyk, które znamy np. od Drogi Mlecznej. Drugą rzeczą jest to, że nie wiemy, jak powstawały takie planety jak Ziemia, czyli planety skaliste, oraz w jaki sposób powstawały planety olbrzymy tak jak Jowisz i Saturn – wymienił Rafał Grabiański.

Posłuchaj

10:41
Teleskop Hubble'a ma swojego następcę. Rafał Grabiański o Teleskopie Webba w Trójce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

James Webb Space Telescope Live Position and Data/What's News - Space & Science

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Rafał Grabiański (portal Urania - Postępy Astronomii)
Data emisji: 08.06.2022
Godzina emisji: 13.30

IAR/kr

Polecane