Polscy studenci czwarci w światowych zawodach łazików marsjańskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy studenci czwarci w światowych zawodach łazików marsjańskich
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Grupa AGH Space Systems, do której należą studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dzięki łazikowi ich projektu o nazwie Kalman zdobyła czwarte miejsce w prestiżowych międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich – University Rover Challenge, które zakończyły się kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych. O szczegółach konkursu i "kosmicznej" pasji w "Trójce do trzeciej" opowiedział członek AGH Space Jan Brzyk.

  • University Rover Challenge to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów. Rozgrywane są w Mars Desert Research Station na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.
  • W finale tegorocznej edycji udział wzięło 36 zespołów. Na podium stanęły drużyny z USA i Australii, a zaraz za nimi uplasował się zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

University Rover Challenge. Polacy z czwartym miejscem na prestiżowych zawodach łazików marsjańskich


Odbywające się w czerwcu University Rover Challenge to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów. Rozgrywane są w Mars Desert Research Station na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych, przy współpracy z naukowcami pracującymi na co dzień m.in. w NASA.

W finale tegorocznej edycji udział wzięło 36 zespołów. Na podium stanęły drużyny z USA i Australii, a zaraz za nimi uplasował się zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Oznacza to, że Polacy w zawodach University Rover Challenge mają czwarte miejsce na świecie, ale i pierwsze miejsce wśród zespołów polskich i europejskich.


Najczęściej czytane

Co potrafi łazik marsjański?


Na czym dokładnie polegają zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge? – To seria zadań, które wykonuje nasz łazik marsjański. Są to m.in. zadania z obsługi panelu czy z misji wykrywania życia. Łazik musi również przejechać daną trasę w pełni autonomicznie, ale i pomagać w dostarczaniu przedmiotów dla zagubionych w terenie astronautów – wymienił Jan Brzyk, członek zespołu AGH Space.

Łazik konstruowany przez zespół studentów krakowskiego AGH nosi nazwę Kalman, która nawiązuje do nazwiska Rudolfa Emila Kalmana (1930–2016) – amerykańskiego inżyniera elektryka węgierskiego pochodzenia.

Wydaje się, że gdy NASA wysyła łazika na Marsa, jest on urządzeniem najdoskonalszym z możliwych. Mimo to Jan Brzyk i tu widzi spore pole do rozwoju, chociażby w sferze współpracy łazików z dronami. – Obecnie Perseverance (planetarny łazik misji NASA Mars 2020 – przyp. red.), jeżdżąc po Marsie, zostawia próbki gleby w celu przyszłego wysłania ich innym urządzeniem w stronę Ziemi. Ponadto ten sam łazik współpracuje z dronem i to jest bardziej eksperymentalne narzędzie, które pomaga łazikowi w orientacji, ale przede wszystkim jest obiektem badania, czy dron na Marsie może w ogóle polecieć. Owszem, może – wyjaśnił młody naukowiec. – Już tworzymy podzespół zajmujący się budową takiego drona od zera, który mógłby np. wylatywać z brzucha naszego łazika, aby badać teren i pomagać mu w nawigacji – zapowiedział.

Jan Brzyk z AGH Space: chcemy sięgnąć jeszcze wyżej


Oprócz udziału w przyszłorocznych zawodach amerykańskich University Rover Challenge grupa AGH Space ma też inne plany. – Przed nami rok pełen pracy. We wrześniu jedziemy do Kielc po zwycięstwo na European Rover Challenge. Nie wykluczamy też udziału w styczniowych zawodach w Indian Rover Challenge w Indiach, no i przede wszystkim ponownego udziału w tych najważniejszych zawodach, czyli University Rover Challenge 2023. Również tam chcemy zdobyć pierwsze miejsce, sięgnąć jeszcze wyżej. Czwarte miejsce napędza do dalszego rozwoju i walki o wyższe miejsca w następnych edycjach – mówił Jan Brzyk.

Posłuchaj

7:25
Studenci krakowskiego AGH i ich łazik Kalman na czwartym miejscu w prestiżowych światowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Członek grupy AGH Space Jan Brzyk gościem Trójki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

AGH Space Systems - SAR URC 2022 Video/AGH Space Systems

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Jan Brzyk (student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek grupy AGH Space)
Data emisji: 07.06.2022
Godzina emisji: 13.36

kr

Polecane