Pisarz na obczyźnie. Co to dziś znaczy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pisarz na obczyźnie. Co to dziś znaczy?
Melchior WańkowiczFoto: PAP/Henryk Rosiak

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, pisarka od 1990 roku mieszkająca w USA, przyznaje, że początek jej pobytu za granicą był ciężki. Nie czuła się częścią tamtego świata, obce jej były tematy poruszane przez przyjaciół męża. Zmiana przyszła dopiero po latach.

 – Dostałam stypendium Fulbrighta, nagrodę Fulbrighta i to się zmieniło o 180 stopni – przyznaje. Znajomi zaczęli dopytywać jej, jakie książki czytać, po które pozycje warto sięgać. – Poczułam się prawie jak u siebie. Było mi to bardzo potrzebne – konstatuje rozmówczyni Tomasz Zapert. 

Stryj Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm zafascynowany kulturą Indian stworzył monumentalny pomnik jednego z głównych wodzów indiańskich Szalonego Konia. To dało też początek także jej ciekawości i fascynacji, która przerodziła się w kolejne teksty drukowane m.in. w prasie amerykańskiej, poświęcone tej trudnej, wciąż dla wieku mieszkańców Stanów Zjednoczonych, sprawie. W Polsce "Otwarta rana Ameryki" ukazała się 2007 roku. 

 Czytaj także:

Goszcząca w "Trójce literackiej" pisarka ma ogromne zasługi, jeśli chodzi o pielęgnowanie polskości za granicą. – Dzięki teksom Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm Amerykanie mogli się dowiedzieć rzeczy trudny i ważnych. Na przykład co Polacy robili podczas II wojny światowej. Jej książki mają również wartość poznawczą dla Amerykanów – ocenia Krzysztof Masłoń. Drugi z gości przywołuje jedną z recenzji, której autor przyznał, że świadom był historii Holokaustu, ale nie losu Polaków. Dziś, jak przyznaje pisarka, łatwiej o dostęp do takich informacji, ale generalna historia Polski wciąż jest obca dla mieszkańców USA. – Jest ambasadorką polskości, obala pewne mity, tłumaczy. Jej książki są bardzo osadzone w faktach – dodaje Krzysztof Masłoń, zwracając uwagę na ich ogromną wartość edukacyjną. Przykładem tego mogą być także książki o Melchiorze Wańkowiczu, którego pisarka przybliża Amerykanom, opisując go, jako polskiego Ernesta Hemingwaya. 

Posłuchaj

49:34
Zachować tożsamość. Co to znaczy być pisarzem na obczyźnie w XXI wieku? (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Aleksandra Ziółkowska-Boehm (pisarka od 1990 roku mieszkająca w USA), Krzysztof Masłoń (redaktor tygodnika "Do Rzeczy)
Data emisji: 5.06.2022
Godzina emisji: 14.07


Polecane