Alfred Szklarski. Twórca, który inspirował pokolenia przyszłych podróżników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alfred Szklarski. Twórca, który inspirował pokolenia przyszłych podróżników
Alfred Szklarski swoimi książkami przygodowymi inspirował całe pokolenia młodych Polaków.Foto: Forum/Maciej Jarzębiński

– Taki autor zasługuje na to, żeby mieć książkę o sobie. Byłem ciekaw, dlaczego nikt do tej pory nie tknął tego tematu. Okazało się, że było kilka przyczyn... – mówił w "Trójce literackiej" Jarosław Molenda, autor biografii Alfreda Szklarskiego "Sprzedawca marzeń".

Na literaturze Alfreda Szklarskiego wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci. Kolejne książki, mimo wysokich nakładów i tak sprzedawane spod księgarskiej lady, otwierały peerelowskim czytelnikom okno na świat.  Mając dwadzieścia kilka lat, musiałem wiedzieć, co się stało ze Smugą i z Nowickim, bo przecież siódmy tom "Tomka u źródeł Amazonki" nagle się urywa  mówił gość audycji, nawiązując do twórczości pisarza.

Literatura inspirująca pokolenia

Jak podkreślił, to literatura, która ukształtowała kilka pokoleń Polaków.  Zawdzięczam Szklarskiemu bardzo dużo. Jeżdżąc do babci na wakacje odkryłem książki o Tomku Wilmowskim i zakochałem się w nich. W jednej była ilustracja Machu Picchu autorstwa Józefa Marka. Wtedy, mając dziesięć czy jedenaście lat, jeszcze nie wiedziałem, co to jest Machu Picchu. Pomyślałem sobie, że kiedyś chciałbym pojechać i zobaczyć to miejsce. Stało się. Byłem tam cztery razy. Mogę śmiało powiedzieć, że jakąś inspiracją do podróży był pan Szklarski i jego książka  wspominał Jarosław Molenda.

Prace przy biografii

Jak opowiada gość Trójki, na początku pandemii planował zająć się innym tematem, ale zamknięto wszystkie biblioteki i czytelnie. – To był totalny przypadek. Podczas przeglądania internetu natknąłem się na stary wywiad ze Szklarskim. Tak sobie go przeczytałem i coś mnie tknęło. Wszedłem w jego krótką biografię i zauważyłem, że nie ma żadnych odnośników do bibliografii. Sprawdziłem w katalogu Biblioteki Narodowej – również nie było. Nie ma biografii takiego autora. Pomyślałem, że to jest niedopuszczalne  dodał Molenda.

Kontrowersyjne wątki

W trakcie pisania biografii autor "Sprzedawcy marzeń" korzystał z pomocy rodziny Alfreda Szklarskiego, szczególnie jego córki. Jednak, jak wspomniał na antenie Trójki, kontakt się urwał w momencie poruszenia kontrowersyjnych wątków z życia pisarza.  Rodzina chciała, żebym pominął dość niechlubny fragment jego życiorysu, czyli współpracę z "gadzinówkami" – wspomniał. Nazywano w ten sposób polskojęzyczną prasę, wydawaną przez okupanta niemieckiego podczas drugiej wojny światowej.


Posłuchaj

49:34
Alfred Szklarski. Literatura, która inspirowała pokolenia (Trójka Literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przeczytaj także:

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Jarosław Molenda (autor biografii Alfreda Szklarskiego "Sprzedawca marzeń")
Data emisji: 11.09.2022
Godzina emisji: 14.08

kt

Polecane