Trzy pasje Piotra Wierzbickiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzy pasje Piotra Wierzbickiego
Piotr WierzbickiFoto: Filip Klimaszewski / Forum

Piotr Wierzbicki to jeden z najznakomitszych współczesnych polskich felietonistów, znawca muzyki, ale także znany opozycjonista, dziennikarz i pisarz, autor m.in. głośnych "Myśli staroświeckiego Polaka" i "Traktatu o gnidach". Autor był gościem Tomasza Zaperta w "Trójce literackiej".

Po ukończeniu studiów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1957 roku Piotr Wierzbicki rozpoczął współpracę z pismem "Współczesność", gdzie publikował felietony muzyczne i eseje poświęcone polskiej poezji. Równocześnie przez kilka lat pracował jako nauczyciel języka polskiego w warszawskich szkołach.

Opisująca te doświadczenia książka "Entuzjasta w szkole" ukazała się dopiero 20 lat później, w roku 1977. – Przeżyłem prawdziwą gehennę, jeżeli chodzi o jej wydanie. Wszyscy w Polsce ją odrzucili: i gazeciarze, i wydawcy. A w tygodniku "Kulisy" wydawca, który ją odrzucił, tłumaczył, jak nie należy się zachowywać, pisząc taką książkę o szkole – opowiada. – Zdarzyło mi się tę książkę przeczytać i się nią najnormalniej w świecie zachwyciłem. Zachwyt pana książkami pozostał mi do dziś – dodaje krytyk literacki Krzysztof Masłoń.

– Uczyłem w szkołach podstawowych i świadomie nie przeniosłem się do szkoły średniej, chociaż każdy uważał, że w podstawowej głupieję, a w średniej – nie aż tak – mówi z uśmiechem Piotr Wierzbicki. – Ja miałem w głowie odwrotnie, że właśnie w podstawowej jest ciekawiej, bo mam tu większą swobodę. Nie mam matury na karku, 1/3 moich lekcji to było słuchanie muzyki oraz gadanie na temat astronautyki, bo to wtedy było głośne i można było na ten temat z dzieciarnią z klas 5-7 rozmawiać – wskazuje.

Ważną rolę w życiu Piotra Wierzbickiego odegrał jego dziadek, Andrzej Wierzbicki, który w czasach międzywojennych był prezesem Związku Przedsiębiorców "Lewiatan". – Tego "Lewiatana" wymyślił nie on, ale socjaliści z pisma "Robotnik". Nazwali Związek Przedsiębiorców "lewiatanem" – zwierzem okrutnym i bezwzględnym. A mojemu dziadkowi bardzo się to spodobało: "Będziemy się tak nazywać" powiedział. Tutaj widać całego Andrzeja Wierzbickiego – opowiada gość Tomasza Zaperta. – Barwna postać o bardzo szerokich zainteresowaniach, był z wykształcenia inżynierem, kończył Instytut Technologiczny w Petersburgu. Spędziliśmy razem dużo lat podczas wojny w jego majątku Domaniewice: brał mnie wieczorem na spacery i opowiadał o różnych ciekawych rzeczach, wszczepił mi zainteresowanie astronomią, kosmologią. Znał się na motylach, ptakach – wspomina.


Posłuchaj

48:14
Piotr Wierzbicki o sobie i swojej twórczości (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

Piotr Wierzbicki - właściwie Władysław Piotr Wierzbicki – urodził się 5 listopada 1935 roku w Warszawie. Jest Laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2015 w kategorii eseistyka. Jest wnukiem Andrzeja Wierzbickiego – działacza gospodarczego, posła na Sejm Ustawodawczy oraz posła Sejmu I i IV kadencji w II Rzeczypospolitej, dyrektora i prezesa zarządu Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów "Lewiatan".

Piotr Wierzbicki prowadził również, w Programie 1 Polskiego Radia, audycje popularyzujące muzykę poważną oraz audycję "Filharmonia w pigułce" w radiowej Czwórce. Jest członkiem Polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Piotr Wierzbicki (pisarz, dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny), Krzysztof Masłoń (krytyk literacki)
Data emisji: 18.09.2022
Godzina emisji: 14.08

pr

Polecane