Trójka|Trójkowy komentarz dnia
Kiedy do Polski trafią pieniądze z KPO? Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk podał realny termin
2022-05-31, 18:05 | aktualizacja 2022-05-31, 19:05
– Procedura dotycząca uruchomienia środków z KPO może zająć kilka tygodni. Myślę, że realny termin to koniec wakacji albo początek września. Wtedy powinny popłynąć do Polski pierwsze pieniądze – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
W czwartek do Polski przylatuje szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, by podpisać dokumenty związane z wypłatą funduszy europejskich przeznaczonych na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19.
Gość Radiowej Trójki zaznaczył, że "procedura dotycząca uruchomienia środków z KPO może zająć kilka tygodni". – Myślę, że realny termin to koniec wakacji albo początek września. Wtedy powinny popłynąć pierwsze pieniądze – podkreślił Piotr Wawrzyk.
– To wymaga decyzji ze strony całej Komisji Europejskiej. Nie jest to jednoosobowa opinia czy decyzja przewodniczącej KE. Kolegium komisarzy odbywa się w środy. W związku z tym jutro ewentualnie ustosunkuje się do tego kolegium, a pani przewodnicząca na tej podstawie będzie mogła przeprowadzić w ten czy inny sposób rozmowę w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim – wyjaśniał wiceminister.
"Mamy sygnały, że porozumienie jest osiągnięte"
– Bierzemy pod uwagę przede wszystkim taki wariant, że jeśli umawiamy się na coś z naszymi partnerami – w tym przypadku z Komisji Europejskiej – to ta umowa jest dotrzymywana przez obie strony. Nic nie wskazuje na to, aby Komisja miała w tym momencie inne zdanie – niezależnie od tego, czy prezydent Warszawy rozmawiał z panią przewodniczącą, czy też nie, i jakie jest zdanie na ten temat marszałka Senatu – powiedział polityk.
Jak stwierdził, na razie do Polski docierają sygnały, że porozumienie jest osiągnięte. – My zrealizowaliśmy to, co mieliśmy zrobić: ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta. Teraz czekamy na ruch z drugiej strony – podsumował Piotr Wawrzyk.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Zobacz także:
- Andrzej Duda o możliwym porozumieniu ws. KPO: celem było usprawnienie wymiaru sprawiedliwości
- Spór o Izbę Dyscyplinarną. Aleksandra Rybińska: negocjacje ws. KPO środkiem nacisku na Polskę
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 18.10
bartos/pr