Plan administracji Trumpa wobec wojny w Ukrainie. Siewiera: ma oddziaływać na obie strony

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Plany deklarowane w kampanii, na użytek wewnętrzny, nie przekładają się radykalnie na sposób uprawiania polityki - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef BBN Jacek Siewiera, komentując założenia zakończenia wojny w Ukrainie wyrażone przez przyszłego wiceprezydenta USA. - Liczę na to, że proces będzie bardziej uporządkowany, a te zarysy planu są sposobem widzenia zakończenia tego konfliktu, który ma oddziaływać na obie strony - dodał.

- O roli Polski na arenie europejskiej będzie decydować aktywność naszej polityki i nasze zdolności wykorzystania sytuacji, w jakiej znalazł się świat i relacje transatlantyckie po wyborach w Stanach Zjednoczonych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef BBN Jacek Siewiera. Dodał, że czuje "szanse, jakie się z tym wiążą". 

- Prezydent Donald Trump jednoznacznie, i w kampanii, i przed nią, formułował tezy dotyczące konieczności zmiany i stosunków transatlantyckich, i relacji gospodarczych z partnerami zagranicznymi, i relacji w dziedzinie bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach, również polityki wewnętrznej, dotyczącej sposobu zarządzania własnymi siłami zbrojnymi - wskazał. 

Administracja Trumpa a wojna w Ukrainie

Odnosząc się do wypowiedzi przyszłego wiceprezydenta J.D. Vance'a, w którego ocenie ustalenie strefy zdemilitaryzowanej na obecnej linii demarkacyjnej między Rosją a Ukrainą i przyznanie Rosji prawa do zachowania okupowanych terytoriów przy jednoczesnym zagwarantowaniu niepodległości Ukrainie i zamknięciu jej drogi na NATO i UE jest sposobem na zakończenie wojny rosyjsko-ukraińskiej, szef BBN stwierdził, że "to są założenia wyrażone przez J.D. Vance'a, nie bezpośrednio przez prezydenta Donalda Trumpa, i w kampanii lub tuż po niej". 

Czytaj także: 

- Na wypowiedzi polityków trzeba patrzeć, w okresie kampanii i sprawowania urzędu, oddzielnie. Wojna nadal trwa, wojna, którą Rosja wygrywa. Prezydent Donald Trump nie spieszy się do rozmowy telefonicznej z Putinem (...). To pokazuje, że plany deklarowane w kampanii, na użytek wewnętrzny, nie przekładają się radykalnie na sposób uprawiania polityki - mówił. 

- Liczę na to, że proces będzie bardziej uporządkowany, a pewne zarysy planu, (tu odniósł się do wypowiedzi Vance'a - red.) są sposobem widzenia zakończenia tego konfliktu, który ma oddziaływać na obie strony - stwierdził. 


Posłuchaj

31:36
Jacdk Siewiera gościem Renaty Grochal (Bez uników)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem gościa Programu 3 Polskiego Radia propozycja przyszłego amerykańskiego wiceprezydenta nie gwarantuje Ukrainie respektowania międzynarodowo uznanych granic, choć "to właśnie respektowanie granic powinno być podstawą zakończenia wojny". - Każda forma benefitu, korzyści, jakie Federacja Rosyjska odniesie z tej wojny, będzie stanowiła zachętę - stwierdził. 

- Nasze zdolności przekonywania i przedstawienia celów zakończenia konfliktu będą zależały od jakości naszej polityki w Waszyngtonie - mówił Jacek Siewiera. 

Czytaj także: 

We wtorek amerykańskie wybory prezydenckie wygrał Donald Trump. Republikanin pokonał Kamalę Harris. Wiceprezydentem będzie J.D. Vance. 


(PAP) (PAP)

***

Audycja: Bez uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: Jacek Siewiera (szef BBN)
Data emisji: 8.11.2024
Godzina emisji: 8.13


Trójka/ mbl/wmkor

Polecane