Koci lockdown w Niemczech. Wszystko ze względu na ptaki
2022-05-30, 07:05 | aktualizacja 2022-05-30, 10:05
Jeden z niemieckich powiatów wprowadził godzinę policyjną dla… kotów. Zwierzęta te muszą być zamknięte w domach aż do końca sierpnia. Powód: atakują zagrożone gatunki ptaków.
Na razie przepisy dotyczą tylko jednego powiatu – Walldorf w Badenii-Wirtembergii. Władze argumentują to faktem, że właśnie wykluły się zagrożone na tym terenie skowronki. W przypadku naruszenia "kociego lockdownu" właścicielowi futrzaka grozi kara w wysokości 500 euro, a gdy kot zostanie złapany ze skowronkiem – nawet 50 tys. euro. Decyzja władz została zaskarżona do prokuratury przez tamtejszych właścicieli czworonogów.
Realne zagrożenie
– W Polsce koty uśmiercają rocznie około 144 mln ptaków. Choć ta liczba wydaje się niewyobrażalna, to sądzę, że dane nie są przesadzone – mówi Jagna Kudła, doktor nauk weterynaryjnych i behawiorystka.
Czytaj także:
- Czarny kot, szamani i smartfony – zabobony stare i nowe
- Louis Wain i jego niezwykły, koci świat
- Jak zrozumieć kota?
- Ryś, żbik i dachowiec. "Świat kotów jest różnorodny"
Profesor Piotr Tryjanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, również przekonuje, że koty są realnym zagrożeniem dla ptaków. – Podejrzewa się, że koty są najpoważniejszym czynnikiem wpływającym na liczebność niektórych gatunków naziemnych. Można powiedzieć, że teraz mają żniwa, bo część młodych ptaków opuściła gniazda. Są jeszcze niemrawe, nie wiedzą, kto jest drapieżnikiem, a kto nie. Koty najłatwiej je łapią – tłumaczy naukowiec.
Choroby somatyczne
A jak zamknięcie kota wpływa na niego samego? – Nagłe zamknięcie kota, który do tej pory miał możliwość wychodzenia, jest dla niego ciężkim stresem. Niestety wiele kotów z takiego ciężkiego stresu rozwija choroby somatyczne – dodaje Jagna Kudła i podkreśla, że w takiej sytuacji można wypracować kompromis.
Kolorowa kryza
– Kot mógłby nadal wychodzić, ale tylko i wyłącznie w specjalnej obroży, bardzo kolorowej, która powoduje to, że ptaki go widzą. Taka kryza jest bardzo prosta do wykonania. Wygląda jak szeroka frotka do włosów, którą zakłada się na zwykłą obrożę – podsumowuje behawiorystka. Według badań kolorowe kryzy mogą uchronić przed atakiem kota nawet 87 procent ptaków.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.05.2022
Godzina emisji: 7.20
mk