Louis Wain i jego niezwykły, koci świat
2022-05-05, 11:05 | aktualizacja 2022-05-07, 16:05
Na ekrany kin wszedł film "Szalony świat Louisa Waina". Jego bohaterem jest niezwykły, ekscentryczny rysownik z przełomu wieku XIX i XX, który tworzy obrazy przedstawiające przede wszystkim koty. Kim był Louis Wain i co sprawia, że jego twórczość jest tak niezwykła?
- Louis Wain był angielskim rysownikiem, żył w latach 1860-1939
- Popularność przyniosły mu rysunki kotów, które często antropomorfizował. Przyznawał, że w tym wypadku inspiracją dla niego byli ludzie i ich zachowanie.
Koci wizjoner
– Gdyby Louis Wain żył dziś, prawdopodobnie byłby instagramowym celebrytą poruszającym się w świecie internetu. Już za swojego życia mógł zaznać sławy, jednak jego charakter nie pozwalał na to: był zbyt wielkim wizjonerem, aby zajmować się takimi sprawami, jak choćby tantiemy, z których artyści najczęściej żyją – opowiada o artyście Tomasz Milanowski, dziekan wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. – Wain chorował, ale był przede wszystkim fantastycznym człowiekiem i stworzył swój świat z setek przedstawień różnych kotów. Ich pierwowzorem był Peter, kot, który pojawił się w szczęśliwym momencie jego życia, kiedy mógł zaznać życia rodzinnego – wskazuje.
Małżeńska tragedia
Mając 23 lata Louis Wain ożenił się z Emily Richardson, guwernantką swojej młodszej siostry. Emily była o 10 lat starsza od artysty, co w tamtych czasach było wielkim skandalem. Niestety, ich szczęście trwało krótko: kobieta po trzech latach zmarła na raka piersi. – Jestem przekonany, że tragedia, która go spotkała, przyczyniła się do pogorszenia jego zdrowia psychicznego – wyznaje Trójkowy gość. – Ale wtedy też narodził się temat, który towarzyszył mu do końca życia: rysowanie kotów. Wcześniej był rzemieślnikiem rysunku, ale kiedy zaczął rysować, aby ulżyć swojej żonie w cierpieniu, mam wrażenie, że stał się prawdziwym artystą – ocenia.
Przeczytaj także
- Ciało z brązu, pięści z kryształu: wystawa twórczości Ewy Rossano
- "Koresponduje z czasem pandemii". Dyrektor muzeum w Sanoku o twórczości Zdzisława Beksińskiego
- Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje według szkiców mistrza
Koci świat równoległy
– To była kwestia znalezienia ekwiwalentu wielkiego uczucia do swojej żony. Uznał, że nie może jej pomóc, ulżyć w cierpieniu w żaden sposób, jedynie może ją rozbawić: dlatego zaczął rysować kotki. Każdy temat malarski jest dobry, jeżeli jest prowadzony z pasją, a w tym wypadku tak było – tłumaczy gość Katarzyny Cygler. – Mam wrażenie, że Wain malując całą menażerię kotów, tworzył jakby świat równoległy, w którym jest szczęśliwy, w którym jest ze swoją żoną, w którym to życie, które utracił, toczy się dalej.
"Szalony świat Louis Waina" - oficjalny zwiastun/YouTube KinoSwiatPL
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Milanowski (dziekan wydziału malarstwa ASP)
Data emisji: 5.05.2022
Godziny emisji: 11.39
pr