Czarny kot, szamani i smartfony – zabobony stare i nowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czarny kot, szamani i smartfony – zabobony stare i nowe
Przesądy towarzyszą nam od wieków. Jeden z nich mówi, że czarny kot, który przebiega nam drogę, zwiastuje pecha. Foto: Shutterstock

Piątek trzynastego jako pechowy dzień to tylko jeden z wielu towarzyszących nam przesądów. Choć wiele z nich odchodzi powoli do lamusa, zastępują je całkiem nowe nawyki z pogranicza zabobonu – na przykład to, że nie jesteśmy w stanie wyjść z domu bez telefonu komórkowego.

Człowiek przesądny nie poda ręki przez próg, nie przejdzie pod stojącą drabiną, a tym bardziej drogą, którą chwilę wcześniej przeciął czarny kot. Przesądy towarzyszą nam od wieków i pomagają zredukować lęk, dając poczucie pewnej kontroli nad otaczającym światem, poprzez zapobieganie potencjalnemu nieszczęściu.

Papież potężniejszy od szamana

Polacy bywają przesądni, ale nie w tak dużym stopniu, jak choćby Peruwiańczycy, z którymi nasza piłkarska reprezentacja zmierzyła się podczas mundialu w Hiszpanii w 1982 roku. Ryszard Kapuściński w "Wojnie futbolowej" przytaczał anegdotę o tym, jak przed wspomnianym meczem peruwiański szaman odprawił obrzęd voodoo, mający ułatwić zwycięstwo naszym rywalom. Mecz zakończył się wynikiem 5:1 dla Polaków, co peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa skomentował słowami: "My mieliśmy tylko szamana, a oni mieli papieża".

Smartfon wypiera kota

Dziś coraz mniej osób obawia się spotkania na ulicy czarnego kota czy przejścia pod drabiną, za to mało kto jest w stanie wyjść z domu, nie zabierając z sobą smartfonu. To, zdaniem specjalistów, nowy rodzaj przesądu, który każe nam sobie wyobrażać różne wyimaginowane nieszczęścia, jakie spotkają nas bez tego nowoczesnego gadżetu. Za to ze smartfonem w kieszeni nawet piątek trzynastego nie jest taki straszny.


Posłuchaj

3:40
Przesądy stare i nowe (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor relacji: Michał Kowarski
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 8.09

kc

 

Polecane