"Derealizacja" – wystawa Malwiny Migacz w cyklu "Project Room" CSW Zamek Ujazdowski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Derealizacja" – wystawa Malwiny Migacz w cyklu "Project Room" CSW Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki WspółczesnejFoto: Forum/Wlodzimierz Wasyluk

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski możemy oglądać wystawę prac Malwiny Migacz zatytułowaną "Derealizacja". To piąta wystawa w ramach cyklu "Project Room", będącego indywidualnymi prezentacjami młodych twórców.

"Project Room" burzy ścianę hermetycznego świata sztuki współczesnej

Wystawa "Derealizacja" Malwiny Migacz (ur. w 1985 r.) to piąta odsłona cyklu "Project Room" stworzonego w 2012 roku z myślą o młodych artystach, prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 

– "Project Room" to dobra inicjatywa, która cały czas się rozwija i ma spore perspektywy. W założeniu miała być trampoliną dla młodych twórców, żeby mogli oni przebić się do tego, często hermetycznego świata sztuki współczesnej – wyjaśnia kuratorka wystawy "Derealizacja" Krystyna Różańska-Gorgolewska.

"Derealizacja", czyli życie w dwóch światach

Tytułowy "Project Room" to kubiczna, biała przestrzeń w budynku CSW, która, jak czytamy w opisie wystawy "Derealizacja" Malwiny Migacz, "została skomponowana przez nią z różnych momentów i stanów jej rzeczywistości. Różne wymiary i odmienności mają jednak swoje punkty wspólne  są nimi doświadczenie i intuicja artystki. Wystawa Malwiny Migacz jest unikatową okazją wejścia w jej złożoną rzeczywistość, opanowaną i przedstawioną poprzez różne formy i media sztuki".

Najczęściej czytane


Skąd tytuł "Derealizacja"? W audycji "Trójka przed południem" wytłumaczyła to sama artystka. – Moje prace bardzo często są rozbite, nie są one pozbierane do jedności. Tworzę i składam elementy, potem je burzę i składam ponownie. Derealizacja jest określeniem stanu psychicznego, w którym ma się wrażenie funkcjonowania w nierealnym świecie. To stan rozdwojenia jaźni. Bardzo interesują mnie przejścia mentalne, które zahaczają o życie w dwóch miejscach. Od 24 lat mieszkam w Danii, ale urodziłam się w Polsce. Cała historia przeprowadzania się z jednego miejsca do drugiego zawsze była przeze mnie odczuwana jako życie w dwóch światach – opowiadała Malwina Migacz w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Malwina Migacz – artystka totalna

Krystyna Różańska-Gorgolewska, kuratorka "Derealizacji" nazwała Malwinę Migacz artystką totalną i wyjaśniła, co zadecydowało o wybraniu jej prac do piątej edycji "Project Room". – Tym, co nas jako jury urzekło w tych propozycjach, jest to, że twórczość Malwiny jest złożona z wielu obszarów, często się wykluczających. Zazwyczaj spotykam artystów, którzy skupiają się tylko np. na rękodziele lub na malarskości czy wizualności swoich prac, zupełnie zostawiając współczesne media, np. wideo. Bywa też tak, że skupiają się wyłącznie na współczesnych mediach. Po Malwinie widać, że całe swoje życie podporządkowuje sztuce i każdy obszar jej działalności jest naznaczony jej twórczością.

W "Project Roomie" można już było oglądać prace Macieja Raucha czy Marii Eleny Bonet, a przed nami jeszcze wystawa Antoniny Konopelskiej. Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszy projekt i nagrodzi jego autora dodatkową nagrodą

Wystawę "Derealizacja" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać od 21 kwietnia do 29 maja.

Posłuchaj

11:57
"Derealizacja" – wystawa Malwiny Migacz w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Malwina Migacz (artystka), Krystyna Różańska-Gorgolewska (kuratorka wystawy "Derealizacja" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 11.26

kr

Polecane