Sztuka pomagania, czyli "Refugees Welcome"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka pomagania, czyli  "Refugees Welcome"
Wystawa pt. "Refugees Welcome. Artyści i artystki na rzecz uchodźczyń i uchodźców" w Muzeum nad Wisłą - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Nie od dziś wiadomo, że w trudnych sytuacjach czasami bardziej niż oficjalna pomoc liczy się zwykły ludzki gest. Gest serdeczny, nie obliczony na poklask ani na popis. Zastanawiające, że artyści – na ogół egotyści nastawieni na siebie, nadmiernie wyczuleni na aplauz bądź jego brak – wykazują się także niezwykłą wrażliwością, jeśli chodzi o cudzy los. Czasami takich twórców nazywamy społecznikami, ale to raczej nie jest trafne określenie: artyści mają inną niż większość ludzi skalę emocjonalną. I właśnie ów emocjonalny naddatek powoduje, że angażują się w coś, obok czego inni ludzie czasem przechodzą obojętnie.

Nie trzeba dodawać, że obecnie twórcy z każdej dziedziny wspierają uchodźców czy to z Ukrainy, czy to z innych miejsc, oraz tych, którzy na Ukrainie zostali. Zresztą nie chodzi tylko o Ukrainę: artyści reagują z empatią także na innych ludzi w złym położeniu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej wespół z Fundacją Ocalenie zorganizowało wystawę "Refugees Welcome", którą zakończy aukcja. Do czasu aukcji, która odbędzie się 17 maja, wystawę można oglądać w Muzeum nad Wisłą.

W akcji uczestniczy 80 wybitnych polskich i zagranicznych artystów, którzy w swoich pracach podejmują temat współczesnych migracji. Wśród uczestników są tak znane nazwiska, jak Paweł Althamer, Tomasz Ciecierski, Wilhelm Sasnal, Krzysztof Wodiczko, Teresa Murak, Monika Sosnowska. Autorzy, którzy włączyli się do akcji, mogą otrzymać 25 proc. ze sprzedaży obiektów lub zrezygnować z całej kwoty, przekazując ją na rzecz uchodźców.

Zebrane pieniądze zasilą dwa programy od lat skutecznie prowadzone przez Fundację Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy uchodźców i uchodźczynie z osobami z Warszawy, które udostępniają im własne mieszkania; drugi pomaga w poszukiwaniu pracy, oferuje pomoc prawną i psychologiczną oraz kursy języka polskiego.

Przeczytaj także


– Ta wystawa odbywa się pod hasłem "All Refugees Welcome". To jest hasło, które zostało zaproponowane przez Fundację Ocalenie, ale ono też wybrzmiewało w rozmowach z artystami: oni nie chcą różnicować pomiędzy dobrymi i złymi uchodźcami – mówi Magda Lipska, kuratorka wystawy. – Artyści mają taką wrażliwość, która być może wyprzedza ogólnospołeczne reakcje. I bardzo szybko zauważyli, że różnicowanie ludzi na dobrych i złych jest po prostu szkodliwe. Szkodliwe też dla nas, bo uczymy się obojętności wobec ludzkiego cierpienia – wskazuje.

– Wystawa jest podzielona na kilka części. Jej środek stanowi ekspozycji, która dotyczy uchodźstwa i współczesnych migracji, dzisiejszej sytuacji konfliktów zbrojnych – opisuje wystawę rozmówczyni Moniki Małkowskiej. – Jednak prace, które są na wystawie, nie były dobierane tematycznie: myśmy je otrzymali – dodaje.

– To jest też bardzo dziwny projekt w programie muzeum, ponieważ prace są nam ofiarowywane i właściwie nie mamy wpływu na to, co na tej wystawie się znajdzie. Ale też myślę, że to są gesty serca artystów – tłumaczy Trójkowy gość. – I to jest też piękne w tym projekcie, że on nie jest cenzurowany ani przez kuratorów, ani przez instytucje.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Magda Lipska (kuratorka wystawy "Refugees Welcome")
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 22.09

pr

Polecane