Jarosław Modzelewski – przekrojowa wystawa "Kraj nad Wisłą" w CSW

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jarosław Modzelewski – przekrojowa wystawa "Kraj nad Wisłą" w CSW
"Kraj nad Wisłą" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie to pierwsza przekrojowa prezentacja kilku dekad twórczości Jarosława ModzelewskiegoFoto: PAP/Zofia Bichniewicz

Wystawa "Kraj nad Wisłą" prezentowana w CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości malarza Jarosława Modzelewskiego – pokazuje twórczość malarza od czasu ukończenia warszawskiej ASP w latach 80., przez okres aktywnego uczestnictwa w nurcie polskiej nowej ekspresji po, jak ujmują to krytycy sztuki, "odmalowywanie ikon codzienności", co Modzelewski robi do dzisiaj.

"Kraj nad Wisłą". Cztery dekady twórczości Jarosława Modzelewskiego na jednej wystawie

Do 24 kwietnia będzie czynna wystawa "Kraj nad Wisłą" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To pierwsza przekrojowa prezentacja kilku dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego (ur. 1955) – jej porządku nie wyznacza prosta chronologia, ale wybrane motywy i tematy powracające w malarstwie artysty od samych początków jego twórczości. 

– To wystawa w mojej twórczości niezwykła i nie tylko dlatego, że jest bardzo obszerna i znalazły się na niej obrazy, których przez wiele lat nie widziałem. To, jak dotąd, najpełniejsza próba zobaczenia, co ja właściwie robię i czym jest moje malarstwo – powiedział Jarosław Modzelewski w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Czytaj także:

Ekspozycja pod znakiem rodła

Przestrzeń ekspozycyjna podporządkowana została kształtowi odnoszącemu się do symbolu rodła, zaczerpniętego z jednego z pierwszych obrazów Modzelewskiego – "Bez tytułu" ("Rodło") z 1980 r. Ten obraz jest punktem wyjścia do prezentacji kolejnych etapów twórczości malarza.

– Rodło to znak wykorzystywany przez mniejszość polską mieszkającą w Niemczech. Jest to uproszczony znak rzeki Wisły z zaznaczonym miastem Krakowem. Jest to o tyle istotne, że Jarosław Modzelewski odmalował rodło na jednym ze swoich pierwszych oraz na jednym ze swoich ostatnich obrazów. To idealna sytuacja do stworzenia klamry dla całej wystawy. Wisła też bardzo często pojawia się w twórczości Jarosława Modzelewskiego, stąd nasza decyzja, żeby uczynić ją znakiem tej wystawy. Chodzi tu o upływ czasu, o ruch, o metaforyzowanie tego, co rzeka Wisła ze sobą niesie – wyjaśnił Marcel Skierski​, kurator wystawy "Kraj nad Wisłą" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Motyw Wisły w twórczości Jarosława Modzelewskiego

"Wątkiem przewodnim jest zatem rzeka Wisła, spajająca różne pod względem formalnym okresy w twórczości Modzelewskiego. Rzeka jest tematem wielu obrazów Modzelewskiego, powracającym w kolejnych dekadach. Jest także symbolem obecnej w malarstwie Modzelewskiego polskiej tożsamości, ujawniającej się nie poprzez przedstawienia doniosłych i patetycznych zdarzeń i postaci, ale w szczegółach tworzących kontekst codziennych, zwyczajnych czynności czy w specyfice pejzażu, charakterystycznego właśnie dla kraju nad Wisłą" – czytamy w informacji o ekspozycji.


Posłuchaj

9:31
"Kraj nad Wisłą" – finisaż przekrojowej wystawy Jarosława Modzelewskiego w CSW. Rozmowa z artystą (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kraj nad Wisłą / A Country on the Vistula River - otwarcie wystawy/exhibition opening/Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: prof. Jarosław Modzelewski (malarz, rysownik, pedagog), Marcel Skierski​ (kurator wystawy "Kraj nad Wisłą" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)
Data emisji: 22.04.2022
Godziny emisji: 10.13

IAR/kr

Polecane