Elektroniczny "Ratownik wodny" wynalazkiem licealistów ze Słupska
2022-04-22, 13:04 | aktualizacja 2022-05-25, 14:05
Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych i Mechanicznych w Słupsku stworzyli elektroniczny system "Ratownik wodny", który ma pomóc w ratowaniu życia na kąpieliskach. Technologia za pomocą kamer rozpozna ruchy topiącej się osoby i automatycznie wyśle na pomoc boję. Prototyp
"Ratownik wodny" pomoże w niebezpieczeństwie
System "Ratownik wodny", który ma pomóc w ratowaniu życia na kąpieliskach, został wymyślony przez Alana Ludwiga, Igora Bondaryka i Piotra Wykowskiego – uczniów Zespołu Szkół Logistycznych i Mechanicznych w Słupsku.
Gdy mechanizm rozpozna ruchy osoby, która się topi, automatycznie wysyła na pomoc boję, która pędzi do tonącego szybciej, niż człowiek. Prototyp został przygotowany w ramach ogólnopolskiego konkursu Explory, stworzonego z myślą o uczniach szkół średnich pełnych pasji do nauki i nowych technologii i znalazł się w finale.
Czytaj także:
- Międzynarodowy Dzień Kreatywności. Polskie startupy w gronie najbardziej innowacyjnych;
- Przyklejany mini termometr pomoże w monitorowaniu choroby;
- Obowiązkowe lekcje pływania dla uczniów? Ratownicy WOPR apelują o ich wprowadzenie.
Czy wynalazek trzech licealistów trafi na polskie kąpieliska?
Jak podkreśla Alan Ludwig, który jest odpowiedzialny za konstrukcję projektu, w praktyce system jak najbardziej może ratować ludzkie życia. – To połączenie dwóch systemów, które de facto już istnieją i mają na celu identyfikację i uratowanie topiącego się człowieka – wyjaśnia w rozmowie z reporterką Kingą Siwiec.
– System za pomocą kamer ma skanować całe kąpielisko i w momencie, gdy odkryje ruchy charakterystyczne dla topiącej się osoby, ma wysłać w jej miejsce boję ratunkową. Osoba, która się topi, może ją złapać i bezpiecznie wrócić na brzeg – uzupełnia Piotr Wykowski, którego zadaniem w ramach projektu było tworzenie modeli 3D oraz kontaktowanie się z firmami w celu pozyskania funduszy na kontynuowanie prac.
Co zaskakujące "Ratownik wodny", jeżeli zostanie wprowadzony na polskie kąpieliska, nie będzie kosztować zbyt wiele. Cena montażu całego systemu będzie wynosiła około 20 tys. złotych.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Kinga Siwiec
Data emisji: 22.04.2022
Godzina emisji: 13.45
kr