Międzynarodowy Dzień Kreatywności. Polskie startupy w gronie najbardziej innowacyjnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Dzień Kreatywności. Polskie startupy w gronie najbardziej innowacyjnych
Dzień 21 kwietnia to Światowy Dzień KreatywnościFoto: shutterstock.com

Wszystko już było? Nic bardziej mylnego! Wiedzą o tym polskie startupy – z udostępnionego przed kilkoma dniami przez Europejski Urząd Patentowy indeksu patentowego 2021 wynika, że Polska od względem liczby tworzonych wynalazków jest druga w Europie. O definicji współczesnego startupu oraz o kryteriach, które spełniają wynalazki zmieniające świat, w Światowym Dniu Kreatywności opowiedział dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.

  • Dzień 21 kwietnia to Światowy Dzień Kreatywności.
  • Europejski Urząd Patentowy udostępnił indeks patentowy 2021. Według danych liczba zgłoszeń patentowych złożonych w EPO przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze wzrosła w 2021 roku o 12,8 proc. Najwięcej nowych zgłoszeń dotyczy technologii medycznych.
  • – Musimy tworzyć innowacje, które odpowiadają zapotrzebowaniu społecznemu. Startup, który sam stwarza potrzebę i kreuje rozwiązanie, które jest "wydumane", najczęściej źle kończy – powiedział w Trójce dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.
  • Według indeksu EUP cztery z dziesięciu największych polskich podmiotów zgłaszających patenty to uczelnie lub instytuty badawcze.

Polskie startupy na liście najbardziej innowacyjnych

Europejski Urząd Patentowy udostępnił indeks patentowy 2021, z którego możemy dowiedzieć się m.in., że liczba zgłoszeń patentowych złożonych w EPO przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze wzrosła w 2021 roku o 12,8 proc. (w sumie 539 zgłoszeń). W indeksie pojawiło się więcej dobrych wiadomości dla Polski – zajęliśmy drugie miejsce w Europie pod względem liczby tworzonych wynalazków, a ponadto mamy ogromną liczbę startupów w stosunku do liczby obywateli – tu wyprzedza nas jedynie Portugalia. 

Najważniejszą dziedziną wśród zgłoszeń patentowych z Polski są technologie medyczne, które awansowały z miejsca drugiego i w której odnotowano wzrost o 71,1% w porównaniu z rokiem 2020. Na kolejnych miejscach znalazły się produkty farmaceutyczne (+11,4%) i transport (+81%). 

– Najbardziej cieszy mnie ogromne zainteresowania startupów med-techem, czyli technologiami medycznymi. Widzę, jak ogromne znaczenie dzisiaj przywiązuje się do telemedycyny i do startupów, które pomagają walczyć z jednym z największych wyzwań na całym świecie, jakim jest system opieki zdrowotnej – zauważył dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.  Większy problem jest z późniejszą komercjalizacja tych startupów. Cały czas brakuje nam rynku inwestorskiego. W związku z tym szukamy inwestorów za granicą – dodał.

Czytaj także:

Startup z przyszłością, czyli jaki?

Gość Trójki zapytany o definicję współczesnego startupu podkreślił jego młody wiek. Miał tu jednak na myśli czas obecności firmy na rynku (kształtujący się w granicach 10-15 lat), nie zaś o metrykę wynalazców. – Znam Polaków po 70. roku życia, którzy tworzą niesamowity startup pracujący nad procesorami kwantowymi – powiedział.

Według dr. Macieja Kaweckiego startup z przyszłością to taki, który odpowiada na już istniejące potrzeby. – Musimy tworzyć innowacje, które odpowiadają zapotrzebowaniu społecznemu. Startup, który sam stwarza potrzebę i kreuje rozwiązanie, które jest "wydumane", najczęściej źle kończy. Natomiast startup, który najpierw diagnozuje problem społeczny, a potem tworzy rozwiązanie tego problemu, najczęściej osiąga sukces – wyjaśnia ekspert Instytutu Lema.

Według indeksu Europejskiego Urzędu Patentowego cztery z dziesięciu największych polskich podmiotów zgłaszających patenty to uczelnie lub instytuty badawcze. Ich zgłoszenia stanowią ponad 40 proc. wszystkich zgłoszeń w ramach listy dziesięciu największych aplikantów z Polski.

Posłuchaj

7:34
21 kwietnia to Światowy Dzień Kreatywności. Polacy liderami innowacyjności w Europie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Urząd Patentowy istnieje już od 100 lat/NXT

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 13.17

kr

Polecane