Przyklejany mini termometr pomoże w monitorowaniu choroby
2022-02-17, 13:02 | aktualizacja 2022-02-18, 13:02
Zmierzenie temperatury u dziecka, tego małego i tego już większego, nie jest łatwą prawą. Szklane (jeśli ktoś je jeszcze ma) mogą się stłuc, elektroniczne zaniżają pomiary – krótko mówiąc same problemy. Może więc, zamiast mierzyć temperaturę doraźnie, lepiej monitorować bez przerwy przez np. 2-3 dni, aby w razie pierwszych objawów, szybko zareagować? Pomoże w tym wynalazek pewnego studenta.
- Termometr dzięki sieci Wi-Fi raportuje pomiary temperatury. Rodzice na bieżąco mają informację na temat stanu zdrowia dziecka
- Termometr jest przyklejany do ciała i nie odpadnie nawet, kiedy dziecko jest bardzo ruchliwe.
Mierzenie temperatury tylko pozornie jest proste
– Pomiar temperatury jest jednym z takich zabiegów medycznych, których dokonujemy bardzo często i z pozoru jest bardzo prosty. Jednak ponieważ wymaga on pewnego stopnia dokładności i biegłości, często ten pomiar nie jest dokładny. Mierzymy w złym miejscu, mierzymy za krótko, mamy zły termometr... – mówi Jakub Szczerba, absolwent inżynierii biomedycznej i jednocześnie student VI roku kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wymyślił termometr przylepiany do ciała, który na bieżąco monitoruje temperaturę. – Stąd pomysł, aby ten proces zautomatyzować i aby pacjent, osoba bądź co bądź chora, nie musiał się tym zajmować – tłumaczy.
Proste, niewielkie, skuteczne
– Wynalazek powstał z myślą o małych dzieciach: kiedy moja siostra urodziła dziecko, ilość pomiarów temperatury strasznie wzrosła. A przecież wiadomo, że dziecko nie jest idealnym obiektem do mierzenia temperatury: rusza się, biega... Więc pomysł, aby umiejscowić taki czujnik na stałe, wydaje się bardzo dobry – tłumaczy genezę pomysłu. I opisuje urządzenie: – Składa się z sensora, który jest wielkości kostki do gitary i wysokości ok. dwóch cm, oraz plastra mocującego, który znajduje się pod spodem.
Przeczytaj także
- Chirurgia przyszłości dzisiaj: tytanowe implanty z drukarki 3D
- Inteligentny plaster, czyli do rany przyłóż i po wszystkim
- Wrogość i agresja. Skłonności wynikają ze źle dobranej diety
Nie tylko dla dzieci
Życie bardzo szybko zweryfikowało pomysł studenta-inżyniera: okazało się. że ten wynalazek może być niezwykle przydatny teraz, w czasie pandemii koronawirusa: można monitorować temperaturę chorego nie narażając się na zarażenie. W przypadku osób starszych, schorowanych, bądź przewlekle chorych jest to również doskonałe rozwiązanie ograniczające wysiłek zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza, gdyż pomiar jest przesyłany do niego automatycznie. – Podobnie po zabiegach operacyjnych trzeba mierzyć temperaturę, wpisywać każda wartość do karty itd. Zastosowanie takiego termometru pozwala personelowi robić o jedną rzecz mniej – wskazuje Jakub Szczerba. – Urządzenie ma łączność za pomocą Wi-Fi, a pomiar automatycznie jest wysyłany do chmury pomiarowej. Kiedy temperatura przekroczy próg gorączki, który jest różny dla różnych grup wiekowych, użytkownik dostaje powiadomienie przez aplikację i wie, że trzeba zadziałać – dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Jadwiga Woźnikowska (Polskie Radio Katowice)
Data emisji: 17.02.2022
Godzina emisji: 13.31
pr