Aplikacja polskich studentów pomoże znaleźć szkołę dla ukraińskich dzieci
2022-04-21, 14:04 | aktualizacja 2022-04-22, 09:04
Studenci stworzyli aplikację umożliwiającą rejestrację ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Jej celem jest wsparcie uchodźców z Ukrainy w procesie wyszukiwania szkół dla ich dzieci.
- Aplikacja jest dziełem czwórki studentów: dwójki z Politechniki Warszawskiej i dwójki z Wojskowej Akademii Technicznej
- Pozwala przełamać barierę językową i w znaczący sposób ułatwia zgłoszenie ukraińskiego dziecka do polskiej szkoły
Uproszczenie komunikacji
– Stworzyliśmy prototyp aplikacji, który ma służyć rozwiązaniu problemów z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Jej celem jest uproszczenie komunikacji ze szkołami oraz przełamanie bariery językowej podczas pierwszego kontaktu ze szkołą – tłumaczy Kinga Arendarska, studentka Wojskowej Akademii Technicznej. – Aplikacja miałaby wspomóc zarówno rodziców, jak i szkoły, tak, aby proces rozlokowania uczniów przebiegał w możliwie dogodny sposób – wskazuje.
– Nasza aplikacja została udostępniona w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Celem było maksymalne obniżenie progu umożliwiającego skorzystanie z naszej aplikacji, z naszego systemu – dodaje Szymon Gruszczyński, również student WAT. – Problem językowy jest pierwszy, ale nie możemy zapominać także o innych, jak np. różnice w systemach edukacji polskim i ukraińskim. Nasza aplikacja to rozwiązuje, gdyż udostępniliśmy maksymalnie prosty formularz, w którym zbieramy informacje, co do których jesteśmy pewni, że rodzice będą je mieli – wyjaśnia.
Przeczytaj także
- Rośnie liczba ukraińskich asystentów polskich nauczycieli
- Ukraińscy uczniowie wspierają uchodźców wojennych. "Ich pomoc jest nieoceniona"
- Szczęśliwe spotkanie 1100 km od domu
Nie zapomnieć o niepełnosprawnych
– Użytkownik może wyfiltrować szkołę odpowiednią dla swoich potrzeb: nie zapominamy przy tym o filtrach związanych z niepełnosprawnościami dzieci, bo tutaj wyzwanie jest jeszcze większe. Następnie do szkoły jest wysyłany mail z podstawowymi informacjami o takim zgłoszeniu. Ten mail jest generowany w języku polskim, aby z kolei szkoła nie miała problemu z jego zrozumieniem i przyjęciem – tłumaczy Trójkowy gość. – Co ważne, w takim mailu jest unikalny link do naszej aplikacji internetowej. W niej szkoła znajdzie więcej informacji o takim zgłoszeniu, ma także możliwość zaakceptowania bądź odrzucenia. W tym pierwszym przypadku placówka może umówić spotkanie ze zgłaszającym w odpowiednim miejscu i czasie oraz przekazać dodatkowe informacje, np. jak zgłaszający może się na takie spotkanie przygotować – dodaje.
– Ostatnim krokiem jest wysłanie informacji zwrotnej do zgłaszającego – podsumowuje.
Studenci z tym właśnie projektem wzięli udział w konkursie, w którym zdobyli wyróżnienie Głównego Urzędu Statystycznego.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Kinga Arendarska, Szymon Gruszczyński (studenci WAT)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 14.14
pr