Aplikacja polskich studentów pomoże znaleźć szkołę dla ukraińskich dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aplikacja polskich studentów pomoże znaleźć szkołę dla ukraińskich dzieci
Aplikacja studentów WAT pozwala przełamać barierę językową i w znaczący sposób ułatwia zgłoszenie ukraińskiego dziecka do polskiej szkołyFoto: shutterstock.com

Studenci stworzyli aplikację umożliwiającą rejestrację ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Jej celem jest wsparcie uchodźców z Ukrainy w procesie wyszukiwania szkół dla ich dzieci.

  • Aplikacja jest dziełem czwórki studentów: dwójki z Politechniki Warszawskiej i dwójki z Wojskowej Akademii Technicznej
  • Pozwala przełamać barierę językową i w znaczący sposób ułatwia zgłoszenie ukraińskiego dziecka do polskiej szkoły

Uproszczenie komunikacji

– Stworzyliśmy prototyp aplikacji, który ma służyć rozwiązaniu problemów z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Jej celem jest uproszczenie komunikacji ze szkołami oraz przełamanie bariery językowej podczas pierwszego kontaktu ze szkołą – tłumaczy Kinga Arendarska, studentka Wojskowej Akademii Technicznej. – Aplikacja miałaby wspomóc zarówno rodziców, jak i szkoły, tak, aby proces rozlokowania uczniów przebiegał w możliwie dogodny sposób – wskazuje.

– Nasza aplikacja została udostępniona w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Celem było maksymalne obniżenie progu umożliwiającego skorzystanie z naszej aplikacji, z naszego systemu – dodaje Szymon Gruszczyński, również student WAT. – Problem językowy jest pierwszy, ale nie możemy zapominać także o innych, jak np. różnice w systemach edukacji polskim i ukraińskim. Nasza aplikacja to rozwiązuje, gdyż udostępniliśmy maksymalnie prosty formularz, w którym zbieramy informacje, co do których jesteśmy pewni, że rodzice będą je mieli – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Nie zapomnieć o niepełnosprawnych

– Użytkownik może wyfiltrować szkołę odpowiednią dla swoich potrzeb: nie zapominamy przy tym o filtrach związanych z niepełnosprawnościami dzieci, bo tutaj wyzwanie jest jeszcze większe. Następnie do szkoły jest wysyłany mail z podstawowymi informacjami o takim zgłoszeniu. Ten mail jest generowany w języku polskim, aby z kolei szkoła nie miała problemu z jego zrozumieniem i przyjęciem – tłumaczy Trójkowy gość. – Co ważne, w takim mailu jest unikalny link do naszej aplikacji internetowej. W niej szkoła znajdzie więcej informacji o takim zgłoszeniu, ma także możliwość zaakceptowania bądź odrzucenia. W tym pierwszym przypadku placówka może umówić spotkanie ze zgłaszającym w odpowiednim miejscu i czasie oraz przekazać dodatkowe informacje, np. jak zgłaszający może się na takie spotkanie przygotować – dodaje.

– Ostatnim krokiem jest wysłanie informacji zwrotnej do zgłaszającego – podsumowuje.

Studenci z tym właśnie projektem wzięli udział w konkursie, w którym zdobyli wyróżnienie Głównego Urzędu Statystycznego.


Posłuchaj

5:39
Studencka aplikacja pomoże znaleźć szkołę dla ukraińskich dzieci (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Kinga Arendarska, Szymon Gruszczyński (studenci WAT)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 14.14

pr

Polecane