Rośnie liczba ukraińskich asystentów polskich nauczycieli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rośnie liczba ukraińskich asystentów polskich nauczycieli
Kolejni ukraińscy asystenci nauczycieli znajdują zatrudnienie w polskich szkołach Foto: Shutterstock.com/Jacob Lund

Jak sobie radzą asystenci nauczycieli w szkołach, w których uczą się dzieci uchodźców? Jak wielu ukraińskich uczniów uczęszcza dziś do polskich szkół?

W Polsce przybywa pedagogów z Ukrainy, którzy pracują głównie jako asystenci polskich nauczycieli. Tylko w Lublinie na początku kwietnia było ich 47, teraz ta grupa liczy 51 osób.

Wspierać młodszych rodaków

Ukraińscy nauczyciele rozpoczęli pracę w lubelskich szkołach 31 marca jako jedni z pierwszych w Polsce. Jako asystenci mają przede wszystkim wspierać swoich młodszych rodaków. - Muszą przejąć na siebie również współodpowiedzialność za młodych Ukraińców i budowanie współpracy z młodymi Polakami. Ważne jest, że mają kogoś, kto mówi do nich po ukraińsku, kto też uciekał przed wojna - podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk. 

"Mama zastępcza"

W Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie pracuje Julia Forteniuk. - Do naszej placówki trafiło prawie 70 dzieciaków z Ukrainy, które zyskały, jak ja to nazywam, tak zwaną mamę zastępczą, czyli osobę, która jest na terenie szkoły, gdy dzieci mają lekcje. W zasadzie w każdej sytuacji, która wymaga wsparcia, pomocy, rozmowy, mogą liczyć na spotkanie z panią Julią - mówi Marek Krukowski, dyrektor szkoły.    

Pomoc wszelaka

Do niedawna pani Julia pracowała w jednej ze szkół muzycznych w obwodzie tarnopolskim, w Lublinie pomaga niemal we wszystkim: od organizacji zbiórek, po kontakty z rodzinami uczniów z Ukrainy. - Pomogłam uspokoić jedną z dziewczynek, która miała wysokie ciśnienie. Następnego dnia, gdy dziewczynka złamała palec na koszykówce, ustaliłam, gdzie może pójść, żeby otrzymać pomoc - mówi pani Julia.


Posłuchaj

2:45
Ukraińscy asystenci w polskich szkołach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Filip Karman
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 8.17

mk


Polecane