Ukraińscy uczniowie wspierają uchodźców wojennych. "Ich pomoc jest nieoceniona"
2022-03-31, 08:03 | aktualizacja 2022-03-31, 14:03
Uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w polskich szkołach, pomagają uchodźcom wojennym. Nastolatkowie zaangażowali się m.in. w pracę przy nadawaniu numerów PESEL. Dzięki ich pomocy zniknęła jedna z większych przeszkód – bariera komunikacyjna.
- Cała Polska angażuje się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
- Swoją cegiełkę dokładają także uczniowie. Młodzież pochodzenia ukraińskiego, ucząca się w polskich szkołach, pomaga wolontaryjnie tym, którzy nie znają języka.
- Jak podkreśla zastępca burmistrza Kluczborka, "pomoc młodych jest nieoceniona".
Wsparcie i pomocna dłoń
Pomoc nastolatków jest nieoceniona. Uczniowie pomagają w całej Polsce, m.in. w Urzędzie Miejskim w Kluczborku. – Każdy przybywający do nas obywatel Ukrainy, ubiegający się o numer PESEL, może usiąść w pokoju, w którym obrabiany jest jego wniosek i kserowane są stosowne dokumenty. Z gotowym wnioskiem trafia on na stanowisko ze sprzętem do pobierania odcinków linii papilarnych. Wszystko trwa dosłownie kilka minut – wyjaśniał Wojciech Smolnik, naczelnik spraw obywatelskich i obronnych Urzędu Miejskiego w Kluczborku.
Również przy takich czynnościach nieoceniona okazała się pomoc nastoletnich wolontariuszy. – Pomagamy z tłumaczeniem dokumentów i wypełniamy wnioski, jeśli jest taka potrzeba. Część osób nie ma paszportu, inne nie rozumieją, dlaczego właściwie jest im potrzebny numer PESEL. Na szczęście nie mamy problemu z tym, by to wytłumaczyć – mówili młodzi wolontariusze.
– Mamy dwie zmiany. Pierwsza rozpoczyna się o godz. 7.30 i twa do 11.30. Druga od 11.30 do 16.00. Nie czujemy się przemęczeni. Nie mamy też problemów w szkole. Nasi nauczyciele podchodzą do tego bardzo wyrozumiale – dodali.
Bezcenna pomoc
– Można było się spodziewać pomocy młodych ludzi. Jak tylko dotarli do nas uchodźcy z Ukrainy, to właśnie młodzież jako pierwsza przyszła do nas z pomocą komunikacyjną. Pomagali wyjaśniać i tłumaczyć. Dzięki nim byliśmy w stanie skomunikować się z tymi ludźmi i powiedzieć im, gdzie się znaleźli, co mogą, a czego nie. Od samego początku było widać, że pomoc młodych jest nie do przecenienia – powiedział Dariusz Morawiec, zastępca burmistrza Kluczborka. – Nasza młodzież sama się zorganizowała. Wolontariusze zabierają młodsze dzieci na spacery, place zabaw i pokazują im miasto. Chcieli, by przyjezdni poznali innych ludzi i otoczenie. To było niesamowite. Ogromny szacunek dla młodych ludzi za nieocenioną pracę, którą wykonali dla swoich rodaków – podsumował wiceburmistrz.
Przeczytaj także
- Pomoc dla Ukrainy. Opolszczyzna wspiera kobiety z dziećmi
- Zakupy za "dziękuję". Nietypowy sklep dla potrzebujących Ukraińców
- Pomoc uchodźcom z Ukrainy: wnioski o rekompensaty dla polskich rodzin
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Witold Wiśtak
Data emisji: 31.03.2022
Godzina emisji: 8.17
zch