Totalitaryzm: temat niestety wciąż aktualny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Totalitaryzm: temat niestety wciąż aktualny
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Myskina6

Dobiegła końca trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", która odbyła się online. Wydarzenia ostatnich kilku tygodni wskazują, że założenia i idea tego festiwalu odnoszą się niestety do teraźniejszości, że totalitaryzm to nie jest historia. O tym i o prezentowanych filmach ze swoim gościem rozmawia Katarzyna Cygler.

  • W trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia" zaprezentowano 23 filmy pełno-, średnio- i krótkometrażowe z 15 krajów.
  • Nagrodę publiczności zdobył interaktywny dokument polskiej produkcji "Dzieci Maharadży. Fajna ferajna w Indiach".
  • Pełne wyniki obrad jury zostaną ogłoszone 11 kwietnia po południu.

Przejmujące produkcje z całego świata

– Posiedzenie jury było to bardzo burzliwe, wyjątkowo trudne z uwagi na to, że po pierwsze filmów było najwięcej w historii – aż 23. Z drugiej strony każdy był bardzo przejmujący i na swój sposób zasługiwał na nagrodę – zdradza Karol Litwin z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej. – Wyniki zostaną ogłoszone po południu w poniedziałek, 11 kwietnia – zapowiada.

– Już mogę zdradzić, że nagrodę publiczności otrzymał film "Dzieci Maharadży. Fajna ferajna w Indiach". Jest to bardzo ciekawy dokument, interaktywny projekt, opowiadający historię z perspektywy polskiego dziecka, pana Wiesława Stypuły, który żyje i mieszka w Warszawie. Wtedy miał 10 lat i wraz z matką i bratem został wysiedlony z Kresów Wschodnich na Syberię. Śledzimy całą jego historię – opowiada Trójkowy gość. – Jest to jedyny film, który można cały czas oglądać online – zachęca.

Przeczytaj także


Czasy się zmieniają, ludzkie charaktery – nie

– Niestety, nie jest to festiwal historyczny, jak myśleliśmy 2-3 lata temu, kiedy zaczynaliśmy: tematyka festiwalu wciąż jest bardzo aktualna. Czasy się zmieniają, zmienia się technologia, jednak ludzie się nie zmieniają – wskazuje Karol Litwin. – I to widać przez lata historii: ludzkie charaktery, postawy. Cały przekrój historii ma przełożenie na czasy współczesne i to da się zauważyć w tych filmach i w naszym życiu codziennym – ocenia.

Dzieci Maharadźy... [TRAILER] – 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"/YouTube IPNTvPL


Posłuchaj

6:13
Zakończył się 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Karol Litwin (Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 11.38

pr

Polecane