Przegląd filmów ukraińskich w Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przegląd filmów ukraińskich w Muzeum Powstania Warszawskiego
"Nosorożec", reż. Ołeh SencowFoto: mat. prasowe

Na Ukrainie walczą także filmowcy. Niektórzy, jak reżyser Ołeh Sencow, z bronią w ręku, inni zostali w ojczyźnie, aby z kamerą w ręku dokumentować zbrodnie wojenne dokonywane przez wojska rosyjskie. Od 24 marca w Muzeum Powstania Warszawskiego trwa przegląd filmów ukraińskich: "Kino Ukraina".

  • Pochodzący z Krymu reżyser Ołeh Sencow w 2014 roku został zatrzymany przez Rosjan i skazany na 20 lat łagru. Po pięciu latach zwolniono go w ramach wymiany więźniów. Po rozpoczęciu wojny wstąpił do Sił Obrony Terytorialnej Kijowa.
  • Gospodarzem przeglądu "Kino Ukraina" jest znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Kolejne spotkania w ramach cyklu odbędą się 5, 6, 8 oraz 19 kwietnia.

Ciekawe, nowe kino ukraińskie

– W sytuacji, jaką mamy, kiedy trwa rzeź nie tylko niewinnych cywilów i walczących wojskowych, ale także ukraińskiej kultury, chcemy zwrócić uwagę na kino ukraińskie, które jest bardzo ciekawe. I na nowe kino ukraińskie, które jest progresywne i antycypujące rzeczywistość – mówi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, gospodarz pokazów w ramach przeglądu "Kino Ukraina".

"Nosorożec" na początek

– W ramach tego cyklu zdecydowaliśmy się na razie na pięć tytułów. Chcemy pokazać filmy ważne, jeśli chodzi o ich stronę artystyczną, ale jeszcze ważniejsze z uwagi na czas, w którym wszyscy jesteśmy. Rozpoczęliśmy bardzo ważnym filmem "Nosorożec" Ołeha Sencowa – mówi producentka cyklu, Marta Kuźmak z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przeczytaj także:


– To jest film opowiadający o początkach niepodległości ukraińskiej, o tym momencie, kiedy upadł Związek Radziecki i Ukraina wybiła się na niepodległość – tłumaczy Dariusz Jabłoński, producent "Nosorożca". – To społeczeństwo teraz swoją bohaterską postawą pokazuje, jak to, co zajęło im sporo czasu i wysiłku, spowodowało, że powstał ten silny i niesamowicie wytrzymały naród, który cały świat podziwia – wskazuje.

NOSOROŻEC | oficjalny zwiastun (official trailer)/YouTube NEXTFILMPL


Kolejne pokazy odbędą się 5, 6, 8 oraz 19 kwietnia.


Posłuchaj

2:27
"Kino Ukraina": przegląd filmów w Muzeum Powstania Warszawskiego (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 25.03.2022
Godzina emisji: 11.41

pr

Polecane